Κέντρο Κοινότητας - Πρόγραμμα Εκπαίδευσης μαθητών με θέμα το bullying

ellhnikh-dhmokratia

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                           ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ  21-05-2018
ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ-
ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
ΚΕΝΤΡΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ
ΤΑΧ.ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ :Ν.ΑΒΡΑΑΜ 1
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Παπαναγιώτου Άννα-Ψυχολόγος
                            Καραμίντζιου Γεωργία-Κοιν.Λειτουργός
                            Μίχα Αθανασία- Κοιν.Λειτουργός
ΤΗΛ: 22330-22191, 2233081052
FAX:2233081052
EMAIL: kentrokoin.dimoslokron@gmail.com
pronoialokrwn@gmail.com

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ενημερώνουμε τους Δημότες του Δήμου Λοκρών, ότι στις 11 Μαΐου 2018 και στις  18 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Β’ Δημοτικό Σχολείο Αταλάντης και στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μαθητών με θέμα το «Bullying- Σχολικός εκφοβισμός και άλλες μορφές βίας». Το πρόγραμμά πραγματοποιήθηκε από τη Δ/νση Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Λοκρών, με ομιλήτριες τη Δ/ντρια- Ψυχολόγος, κ. Παπαναγιώτου Άννα και τις δύο κοινωνικές λειτουργούς  του Κέντρου Κοινότητας, Καραμίντζιου Γεωργία και Μίχα Αθανασία. Η θεματολογία του προγράμματος παρουσιάστηκε σε όλους τους μαθητές του Δημοτικού, ανά δύο τάξεις, με την παρουσία του εκπαιδευτικού προσωπικού. Το πρόγραμμα περιελάμβανε συζήτηση, βιωματικό παιχνίδι και παραμύθι για τις μικρότερες τάξεις του Δημοτικού. Υπήρξε θετική ανταπόκριση από όλα τα παιδιά και το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Β’ Δημοτικού και την Δ/νση του Σχολείου για την πρόσκληση και την συνεργασία.