Έκτακτη Συνεδρίαση ΚΕΔΕ για τις πυρκαγιές

25/7/2018

Δ Ε Λ Τ Ι Ο    Τ Υ Π Ο Υ

Όλοι παρακολουθούμε τις τελευταίες δύο ημέρες τις καταστροφικές συνέπειες της φονικής πυρκαγιάς στην Ανατολική Αττική στην οποία έχασαν την ζωή τους 74 άνθρωποι, 187 είναι τραυματίες και δεκάδες αγνοούμενοι.
Ο Δήμαρχος Λοκρών, κ. Νικόλαος Λιόλιος, θα παρευρεθεί στην έκτακτη συνεδρίαση της ΚΕΔΕ σήμερα 25 Ιουλίου και ώρα 11:00 π.μ. στο Δημαρχείο Ραφήνας. Κατά την συνεδρίαση θα γίνει αποτίμηση των καταστροφών στις περιοχές της Αττικής που επλήγησαν από τις φονικές πυρκαγιές.
Παράλληλα θα συζητηθεί η αναγκαιότητα εκπόνησης ενός αναθεωρημένου Εθνικού Σχεδίου Αντιμετώπισης Έκτακτων Περιστατικών καθώς και η διαμόρφωση αντίστοιχου Σχεδίου για κάθε Δήμο, ενώ κατόπιν σχετικής συζήτησης τα μέλη του ΔΣ θα διαμορφώσουν ολοκληρωμένη πρόταση για τη λήψη μέτρων ανακούφισης των πολιτών που επλήγησαν.
Μετά την σύσκεψη θα δοθεί νεότερη ανακοίνωση σχετικά με τα είδη που χρειάζονται να συλλεχθούν, καθώς οι ώρες και ο τόπος συλλογής.

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΟΚΡΩΝ