Επιμερισμός ποσών από σταθμούς ΑΠΕ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Αθήνα, 20 Δεκεμβρίου 2016

Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η υπ’ αριθ. ΑΠΕΗΛ/οικ.187934/15.12.2016 Εγκύκλιος (ΑΔΑ: 758653Π8-7ΨΩ) που αφορά την εφαρμογή της υπ’ αριθ. ΑΠΕΗΛ/οικ.181851/09.08.2016 υπουργικής απόφασης: «Ανάρτηση Οριστικού Πίνακα με τον επιμερισμό των ποσών από σταθμούς ΑΠΕ σε μία ή περισσότερες Δημοτικές ή Τοπικές Κοινότητες, για τα έτη 2010-2014, ….».

Κατ’ εφαρμογή της εγκυκλίου η ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ ανήρτησε τον πίνακα των αριθμών παροχής των δικαιούχων οικιακών καταναλωτών στην ιστοσελίδα της, στον σύνδεσμο http://www.deddie.gr/el/upiresies/fwtovoltaika-kai-alles-ape/oikiakes-paroxes-twn-imotikwntopikwn-koinotitwn-o

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε με κάθε πρόσφορο μέσο τις Τοπικές Κοινότητες και τους κατοίκους των Δήμων για το δικαίωμα υποβολής ένστασης μέσω των Δήμων, εντός δέκα (10) ημερών από την ημερομηνία της ανάρτησης, δηλαδή έως την 30.12.2016. Στη συνέχεια, έως την 10.01.2017, οι Δήμοι οφείλουν να ενημερώσουν το ΥΠΕΝ και τη ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. για τα αποτελέσματα της εξέτασης των ενστάσεων και για τυχόν αλλαγές που έχουν προκύψει.

Η ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., μετά τη λήξη της ανωτέρω διαδικασίας, αναρτά εκ νέου τον Τελικό πίνακα στην ιστοσελίδα της.

Το παρόν αποστέλλεται ηλεκτρονικά σε όλους τους Δήμους στους οποίους αποδίδονται ποσά σε οικιακούς καταναλωτές.