Κοινωνικό-Προνοιακές Δράσεις

ellhnikh-dhmokratia

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                              Αταλάντη 30-11-2017
ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ-
ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
ΤΑΧ.ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ :Ν.ΑΒΡΑΑΜ 1
ΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΑΝΝΑ
ΤΗΛ:2233081052, 2233022191
FAX:2233081052

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΠΡΟΝΟΙΑΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Ο Σύλλογος Γυναικών Λιβανατών « Η ΠΥΡΡΑ» αιτούμενος συνεργασία με τον Δήμο Λοκρών πραγματοποίησαν από κοινού δράση ενίσχυσης των κατοίκων της Μάνδρας Αττικής στις 28-11-2017. Φορτηγό του Δήμου μετέφερε τρόφιμα, ρούχα και είδη πρώτης ανάγκης για τους πληγέντες συνανθρώπους μας.

Διανομή τροφίμων πραγματοποιήθηκε στις 29-11-2017 από την αρμόδια Δ/νση του Δήμου Λοκρών μόνο στους δικαιούχους δημότες του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης που είχαν κάνει αίτηση ΤΕΒΑ( Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας Απόρων). Διανεμήθηκαν: Μοσχάρι, χοιρινό, ζυμαρικά, φακές, φασόλια, καθαριστικά είδη και άλλα, σε 124 δικαιούχους.

ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Μετά από πρόσκληση των κάτωθι φορέων, ψυχολόγος της Δ/νης Κοινωνικής Προστασίας Παιδείας και Πολιτισμού σε συνεργασία με Κοινωνική Λειτουργό του Κέντρου Κοινότητας πραγματοποιεί τις κάτωθι εισηγήσεις Ψυχοπαιδαγωγικού περιεχομένου:

1. Στο Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου-Λυκείου Μαλεσίνας

2. Στο Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού σχολείου Μαλεσίνας

3. Σε μαθητές Α’ Λυκείου Λιβανατών

4. Στο Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού σχολείου Μαλεσίνας

5. Σε εξέλιξη βρίσκεται αίτημα για εισήγηση σε μαθητές της Γ’ Λυκείου Λιβανατών.