Δελτίο Τύπου για την απώλεια του Ευάγγελου Χίνη

Αταλάντη 8/2/2018

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Δήμαρχος Λοκρών Κος .Νικόλαος Ελ. Λιόλιος και το Δημοτικό Συμβούλιο πληροφορούμενοι την ξαφνική απώλεια του Ευάγγελου Χίνη, στενού συνεργάτη του Δημάρχου εκφράζει τα θερμά συλλυπητήρια προς την οικογένεια του και τους φίλους του.
           Ο Ευάγγελος Χίνης, καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αγάπησε τη γενέτειρα της συζύγου του, το Καλαπόδι και ευρύτερα την περιοχή της Αταλάντης. Από το 2000 πρόσφερε τις γνώσεις του και την εμπειρία του σε διάφορους τομείς στον Δήμο Αταλάντης. Από το 2011, στον Καλλικρατικό Δήμο Λοκρών υπήρξε άμισθος σύμβουλος του Δημάρχου Κου Νικολάου Λιόλιου και με τις γνώσεις του και τις ενέργειες του συνέβαλλε στον τομέα της διαχείρισης των απορριμμάτων. Στον τομέα της εκπαίδευσης συνέβαλλε στην δημιουργία του Ανοιχτού Δημοτικού Πανεπιστημίου του Δήμου Λοκρών αφού ήταν ιδρυτικό μέλος και μέλος της Διοικούσας  Επιτροπής του Πανεπιστημίου.  Επίσης στο τομέα του πολιτισμού σημαντική ήταν η συμβολή του στη δημιουργία του Μουσείου του Καλαποδίου.
           Η διαρκής και άοκνη προσφορά του στο Δήμο Λοκρών, όποτε χρειαζόταν κάνει  την απώλεια  δυσαναπλήρωτη.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΗΜΟΥ ΛΟΚΡΩΝ