Αταλάντη 19-6-2023

«1ο Χορευτικό Φεστιβάλ Λάρυμνας» στη Λάρυμνα του Δήμου Λοκρών

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Λάρυμνας και το Χορευτικό Τμήμα, ενηλίκων και μαθητών του, διοργάνωσαν με τη συνδρομή του Δήμου Λοκρών και της Κοινότητας Λάρυμνας  το «1ο  Χορευτικό Φεστιβάλ Λάρυμνας» στο Δημοτικό Σχολείο της Λάρυμνας. Ο στόχος των διοργανωτών είναι να γίνει θεσμός το χορευτικό φεστιβάλ. Στην εκδήλωση συμμετείχε το Χορευτικό του Πολιτιστικού Συλλόγου Μαρτίνου «Το Μαρτίνο», με την καθοδήγηση του χοροδιδασκάλου κ. Γιάννη Ζυγογιάννη και η ορχήστρα του Δημήτρη Αργυρίου. Τα χορευτικά παρουσίασαν στους πολυάριθμους θεατές παραδοσιακούς χορούς από την Θράκη, την Ικαρία και την Ρούμελη.

Στην εκδήλωση απηύθυνε χαιρετισμό ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές, και παρευρέθηκαν ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Αντρέας Λουκάς, η Αντιδήμαρχος Οπουντίων κ. Παγώνα Δάρα, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ. Χρήστος Καλλής, κ. Κωνσταντίνος Ντέλιος, κ. Μάιτα Γιαννοπούλου και κ. Νικόλαος Ανεστάκος, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Λάρυμνας κ. Σωτήριος Σαρηγιάννης, η Πρόεδρος της Κοινότητας Μαρτίνου κ. Ιωάννα Παπαγεωργίου, Τοπικοί Σύμβουλοι, εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές και πολλοί κάτοικοι της περιοχής.