Αταλάντη 16-5-2023

Καθαρισμός των παραλιών Βλυχάδας και Λεκούνας στην Μαλεσίνα του Δήμου Λοκρών

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου Μαλεσίνας πήραν την πρωτοβουλία την Δευτέρα 15 Μαΐου 2023  και οργάνωσαν με την βοήθεια του Δήμου Λοκρών τον καθαρισμό των δύο παραλιών της Μαλεσίνας, της Βλυχάδας που φέτος πήρε την Γαλάζια Σημαία και της Λεκούνας.

Ο εθελοντισμός αυτής της μορφής είναι δείγμα αυξημένης περιβαλλοντικής συνείδησης και ευαισθησίας, και αποδεικνύει ότι ο Δήμος σε συνεργασία με την Διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δημιουργούν τις κατάλληλες συνθήκες και το έδαφος για να αναπτυχθεί περαιτέρω η γνώση και η αγάπη των νέων ανθρώπων για το περιβάλλον καθώς και η μετάδοση του σεβασμού προς αυτό.

Στην δράση παρευρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Μαλεσίνας κ. Χρήστος Καλλής και η Αντιδήμαρχος Καθαριότητας κ. Παγώνα Δάρα.