Αριθ. Πρωτοκόλλου: 13284

6. κ. Νικόλαος Λιόλιος του Ελευθερίου
Τακτικά Μέλη Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Λοκρών
ΕΔΡΕΣ ΤΟΥΣ

Καλείστε, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 75 του Ν 3852/10 στην τακτική συνεδρίαση, της Δημοτικής Επιτροπής Λοκρών που θα διεξαχθεί δια ζώσης την Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024 και ώρα ( 8:30 π.μ.), κατά τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87) όπως αντικαταστάθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 74 του ν. 4555/2018 (ΦΕΚ τ.Α’ 133/19.07.2018) και το άρθρο Άρθρο 11 του Ν. 5043/2023 (ΦΕΚ 91/13.04.2023 τεύχος Α’) και του Ν. 5056/2023, για συζήτηση και λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων της Ημερήσιας Διάταξης:

ΘΕΜΑ 1ο: Απόφαση ένταξης του Δήμου Λοκρών στο Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα του Πράσινου Ταμείου «ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΑΣΩΝ 2024» στον Άξονα Προτεραιότητας 6 (Α.Π. 6) «ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΣΕ ΟΤΑ Α΄ ΒΑΘΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΑ ΔΑΣΗ» για τη δράση «Χρηματοδότηση δημιουργίας περιμετρικών ζωνών 10 μέτρων πέριξ οικισμών εντός ή πλησίον δασών και δασικών εκτάσεων υψηλής επικινδυνότητας για την εκδήλωση δασικών πυρκαγιών.
ΘΕΜΑ 2ο: Αποδοχή απόδοσης εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2024, στο Δήμο Λοκρών, προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών γενικών δαπανών τους – Ζ΄ τακτική επιχορήγηση έτους 2024 .
ΘΕΜΑ 3ο: Αποδοχή απόδοσης εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2024, για κάλυψη δαπανών εκτέλεσης έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων, ως 4 η, 5 η και 6 η μηνιαία κατανομή έτους 2024 .
ΘΕΜΑ ο: Κατανομή των δαπανών του Δήμου Λοκρών από τον ΚΑΕ 0612 «ΚΑΠ επενδυτικών δαπανών » οικ. Έτους 2024.
ΘΕΜΑ 5ο: Αναμόρφωση προϋπολογισμού.
ΘΕΜΑ 6ο: Έγκριση κίνησης οχημάτων του Δήμου Λοκρών εκτός των διοικητικών ορίων του Νομού Φθιώτιδας.
ΘΕΜΑ 7ο: Αδυναμία εκτέλεσης εργασιών.
ΘΕΜΑ 8ο: Αποδοχή δωρεών.
ΘΕΜΑ 9ο: Έγκριση απόφασης Δημάρχου περί κατεπείγουσας ανάθεσης ορισμού δικηγόρου.
ΘΕΜΑ 10ο: Έγκριση δαπανών και εξειδίκευση πιστώσεων.
ΘΕΜΑ 11ο: Λήψη απόφασης για την έγκριση υλοποίησης της δράσης Εγκατάσταση δικτύου κάδων διαχείρισης χρησιμοποιημένων μαγειρικών ελαίων και πλαστικών καπακιών.
ΘΕΜΑ 12ο: Έγκριση δαπανών πάγιας προκαταβολής.
ΘΕΜΑ 13ο: Πρόσληψη δύο ατόμων με σύμβαση εργασίας Ι.Δ.Ο.Χ. μέσω της Δημόσιας Πρόσκλησης 11/2017 του ΟΑΕΔ (νυν Δ.ΥΠ.Α.) όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με την αριθ. 1296055/08-11-2023 2η Τροποποίηση για επιχορήγηση εργοδοτών για την πρόσληψη 21.500 ανέργων ηλικίας 55 άνω.
ΘΕΜΑ 14ο: Καθορισμός των όρων μίσθωσης ακινήτου για τη στέγαση του 3ΟΥ Νηπιαγωγείου Αταλάντης του Δήμου Λοκρών.
ΘΕΜΑ 15ο: Εισήγηση Οικονομικής Υπηρεσίας-Τμήμα Εσόδων προς την Δημοτική Επιτροπή Λοκρών περί διαγραφής ή μη οφειλών.
ΘΕΜΑ 16ο: Αποδοχή κατανομής ποσού ύψους. 84.198,30 € στο Δήμο Λοκρών για την κάλυψη δαπάνης μισθοδοσίας προσωπικού καθαριότητας, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου στις σχολικές μονάδες, για το διδακτικό έτος 2024-2025 και για  διάστημα έως και τον Δεκέμβριο του 2024.
ΘΕΜΑ 17ο:Έγκριση 1ου πρακτικού διαγωνισμού για την υπηρεσία με τίτλο: «Κάλυψη αναγκών διαχείρισης πλημμύρας Δ. Λοκρών».
ΘΕΜΑ 18ο: Ετήσιος προγραμματισμός ανθρώπινου δυναμικού δημόσιας διοίκησης έτους 2024 του Δήμου Λοκρών.

Ο Δήμαρχος & Πρόεδρος Δ.Ε. Δήμου Λοκρών.
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Λ. ΖΕΚΕΝΤΕΣ