Αταλάντη, 15 Ιουλίου 2024

ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΗΜΟΥ ΛΟΚΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΡΚΟ

Η επίδοση των απολύσεων στους εργαζομένους της ΛΑΡΚΟ, απόρροια του οριστικού κλεισίματος της εταιρείας, αποτελεί μεγάλο πλήγμα για την κοινωνία του Δήμου Λοκρών.
Επειδή οι εκατοντάδες απολυμένοι της ΛΑΡΚΟ είναι κομμάτι του κοινωνικού ιστού
- αποδοκιμάζουμε τις διαχρονικές πολιτικές που οδήγησαν στην απαξίωση της ΛΑΡΚΟ,
- στηρίζουμε τον αγώνα των απολυμένων της εταιρείας να επαναλειτουργήσoυν τόσο το εργοστάσιο όσο και τα ορυχεία της,
- ζητούμε άμεσα μέτρα για την ασφάλεια των εγκαταστάσεων της ΛΑΡΚΟ και την εύρυθμη λειτουργία του οικισμού της στην κοινότητας της Λάρυμνας.
- Ζητούμε κοινή λύση εξασφάλισης της απασχόλησης όλων των εργαζομένων της ΛΑΡΚΟ στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα ανεξαρτήτου ηλικίας.

Σε ένδειξη συμπαράστασης και διαμαρτυρίας οι υπηρεσίες του Δήμου Λοκρών δεν θα λειτουργήσουν την Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024 από τις 10:00 π.μ. έως και 12:00 μ.. Στο διάστημα αυτό οι υπηρεσίες θα λειτουργούν με προσωπικό ασφαλείας.
Στις 10:00 π.μ. θα ξεκινήσει λεωφορείο του Δήμου από το γραφείο κίνησης προκειμένου να μεταβούν όσοι αιρετοί και υπάλληλοι του Δήμου επιθυμούν στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας των σωματείων απολυμένων που θα πραγματοποιηθεί μπροστά στην πύλη της ΛΑΡΚΟ στις 10:30 π.μ..

Επισυνάπτεται η Απόφαση(.pdf)