Λιόλιος Νικόλαος

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Ο Νικόλαος Λιόλιος του Ελευθερίου γεννήθηκε και ζει μόνιμα στην Αταλάντη και ασχολείται με αγροτικές επιχειρήσεις .

Από το 1980 , σε μικρή ηλικία , ασχολείται με τα κοινά .Συγκεκριμένα δραστηριοποιείται κυρίως στο Αγροτικό συνδικαλιστικό και συνεταιριστικό κίνημα , έτσι εκλέγεται :

• Αντιπρόεδρος της Γενικής Συνομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ελλάδας (ΓΕΣΑΣΕ) από το 1983 έως 1987 .
  • Γενικός Γραμματέας της ΠΑΣΕΓΕΣ (Πανελλήνια Συνομοσπονδία Ενώσεων Γεωργικών Συνεταιρισμών ) από το 1987 έως 1993 .
  • Μέλος του Προεδρείου του Συνδικαλιστικού Οργάνου νέων αγροτών της Ευρώπης (Βρυξέλλες ) από το 1983 έως 1995 .
  • Πρόεδρος της ΠΑΣΕΓΕΣ από το 1993 έως 2000.
  • Πρόεδρος της UNITAB ( Παγκόσμια Οργάνωση Καπνοπαραγωγών ) με έδρα το Παρίσι από το 1996 έως 2000 .
  • Μέλος Προεδρείου COPA και COJECA.
  • Έχει εκπροσωπήσει τους θεσμικούς φορείς των αγροτών σε πολλά συνέδρια σε όλο τον κόσμο .
  • Μέλος Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ από το 1990 έως 2009 .
  • Υποψήφιος Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ από το 1989 έως 2000 και υποψήφιος βουλευτής επικρατείας το 1990 .
  • Ιδρυτής και αντιπρόεδρος  της Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής της  Ελλάδος από το 1994 έως 2010.
  • Μέλος της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής στις Βρυξέλλες από το 1994 έως 2015 .
  • Μέλος Προεδρείου του ΣΕΚ (Συνδέσμου Ελληνικής Κτηνοτροφίας ) έως σήμερα .
  • Δήμαρχος Λοκρών από το 2011 έως 2019.
  • Μέλος της ΠΕΔ Στερεάς Ελλάδας (Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας).
  • Πρόεδρος και μέλος εποπτικού συμβουλίου της ΚΕΔΕ (Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος )από το 2011 έως σήμερα .

Είναι παντρεμένος με την Άννα Παπαναγιώτου του Ανδρέα , Κοινωνική Λειτουργό και Ψυχολόγο - με Msc Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση με εξειδίκευση στην Κοινωνική Πολιτική – Αναπληρώτρια Διευθύντρια Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης ,Πολιτισμού και Αθλητισμού Δήμου Λοκρών .