ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                             Αταλάντη, 25.08.2022

ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΛΟΚΡΩΝ                                                                                                                 Προς: Πίνακας αποδεκτών

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ-

ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΡΟΜΑ

ΤΑΧ.ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Ν. ΑΒΡΑΑΜ 1

ΤΗΛ: 22330-22191, 22330-81052

EMAIL: pronoialokrwn@gmail.com

ΘΕΜΑ:     Ανακοίνωση πραγματοποίησης θεματικών ομιλιών σε Σχολικές Μονάδες και γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Λοκρών έχει τη δυνατότητα στο πλαίσιο της επερχόμενης χρονιάς και αφουγκραζόμενος την ανάγκη διάδρασης των εμπλεκόμενων μερών στην αγωγή και την κοινωνικοποίηση των παιδιών να προβαίνει στην πραγματοποίηση εισηγήσεων, ημερίδων κ.ά. με ψυχοκοινωνικό περιεχόμενο από τη Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού και το Κέντρο Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά. Συγκεκριμένα οι ομιλίες θα πραγματοποιούνται από αρμόδιους Κοινωνικούς Επιστήμονες κυρίως στο σχολικό περιβάλλον (μαθητές και εκπαιδευτικούς), αλλά και στους γονείς και σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων.

Σας γνωστοποιούμε ότι στην κάθε Σχολική Μονάδα της περιοχής του Δήμου Λοκρών δύναται η Υπηρεσία να παρέχει εισηγήσεις δύο φορές κατά την διάρκεια του νέου σχολικού έτους 2022-2023.

Οι εισηγήσεις μπορούν να πραγματοποιούνται πρωινές ώρες λειτουργίας της Υπηρεσίας 07:00 – 15:00 και περιορισμένα μετά τις 15:00, κατόπιν συνεννόησης με την υπηρεσία.

Προτεινόμενα θέματα επεξεργασίας είναι:

• Τα όρια στις σχέσεις γονέων παιδιών σχολικής ηλικίας
  • Προσχολική ηλικία
  • Σχολικός εκφοβισμός
  • Εφηβεία
  • Προετοιμασία Πανελλαδικών Εξετάσεων

Παρακαλούμε για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση καλέστε στο τηλ. 22330-22191 και 22330-81052, για την αποστολή αιτήματος στο e-mail: pronoialokrwn@gmail.com

Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

ΕΛΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Πίνακας αποδεκτών:

1. Πρόεδροι των σχολικών Επιτροπών Α΄ βάθμιας και Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης