ellhnikh-dhmokratia

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΑταλάντη 24/10/2019 ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣΑριθμ. Πρωτ.13312 ΔΗΜΟΣ ΛΟΚΡΩΝ

Ο Δήμαρχος Λοκρώνανακοινώνει ότι κατόπιν της 27/111/2019 απόφαση της Ο.Ε. και της 21/198/2019 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί Αναπροσαρμογή τελών Κοιμητηρίων-Συντελεστή ΤΑΠ και τιμών ζώνης ακινήτων Δήμου Λοκρών:

Α) την Αναπροσαρμογή τελών Δημοτικών Κοιμητηρίων Δήμου Λοκρών και τη διαμόρφωση τους ως εξής:

1. Δικαίωμα χρήσεως χώρου για την σύσταση οικογενειακού τάφου που αναλύεται σε :

• Δικαίωμα χρήσεως χώρου για σύσταση οικογενειακού τάφου για τους δημότες και μόνιμους κατοίκους του Καλλικρατικού Δήμου Λοκρών . : 2500,00 €
  • Δικαίωμα ταφής : 100,00 € (συναρτώνται με την παραχώρηση ιδιαίτερων ιδιωτικών δικαιωμάτων επί ορισμένου χώρου ταφής, εκ μέρους του διοικούντος το κοιμητήριο δήμου)
  • Τέλος εργασιών προετοιμασίας της ταφής : 100€ (σε περίπτωση που παρέχει τις υπηρεσίες ο Δήμος)
  • Τέλος ανακομιδής οστών (εκταφή) : 100,00 € (σε περίπτωση που παρέχει τις υπηρεσίες ο Δήμος)
  • Τέλος έκδοσης της άδειας ανακομιδής οστών ( εκταφή) : 10 ( σε περίπτωση που δεν παρέχει τις υπηρεσίες ο Δήμος). Σε περίπτωση που πραγματοποιηθεί ανακομιδή οστών ( εκταφή)χωρίς άδεια από το Δήμο επιβάλλεταιπρόστιμο 100 € στους οικείους του θανόντος και 100 € στον διενεργήσαντα την εκταφή.
  • Τέλος φύλαξης οστών για την παραχώρηση χρήσης μιας θέσεως στο χώρο του οστεοφυλακίου για τους δημότες ή ετεροδημότες, μόνιμους ή μη μόνιμους κατοίκους : 12,00 €
  • Τέλος καθαριότητας κοιμητηρίων : 12,00 €
  • Δικαίωμα ανανέωσης - παράτασης ταφής : 50 € (με αναδρομική ισχύ)
  • Τέλος αφής κανδυλίων : 120,00

Τα παραπάνω τέλη θα καταβάλλονται στην ταμιακή υπηρεσία του Δήμου .

Β) Την Αναπροσαρμογή Συντελεστή ΤΑΠ και Αναπροσαρμογή των τιμών ζώνης των ακινήτων που βρίσκονται εκτός σχεδίου ή εκτός ορίων οικισμού και τη διαμόρφωση τους ως εξής:

1) Την αναπροσαρμογή του συντελεστή ΤΑΠ από 1/1/2020 ως κατωτέρω:

• Δ.Ε. Αταλάντης 0,35%ο
  • Δ.Ε. Μαλεσίνας 0,35%ο
  • Κοιν. Λιβανατών 0,35%ο
  • Κοιν. Αρκίτσας0,35%ο
  • Δ.Ε. Οπουντίων0,35%ο

Η διαφορά που θα προκύψει στα έσοδα από την ανωτέρω αύξηση απεικονίζεται στον παρακάτω πίνακα.

Επισυνάπτεται σε μορφή .doc ολόκληρη η Απόφαση περί Αναπροσαρμογή τελών Κοιμητηρίων-Συντελεστή ΤΑΠ και τιμών ζώνης ακινήτων Δήμου Λοκρών