Αταλάντη, 2 Μαΐου 2023

Εκδήλωση για την  Παγκόσμια Ημέρα Χορού στην Αταλάντη

Ο Δήμος Λοκρών σε συνεργασία με τη σχολή χορού Baila Amor με χοροδιδάσκαλο τη Γιούλη Κάμπα και το Πολιτιστικό Κέντρο Εργαζομένων ΟΤΕ Νομού Αττικής με χοροδιδάσκαλο τη Μαρία Μπελεφάντη και τραγουδίστρια την Εβίτα Αντωνέλου διοργάνωσε την Κυριακή 30 Απριλίου 2023 και ώρα 11:00 στην πλατεία Αταλάντης εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα χορού. Μαθητές της Σχολής και του Πολιτιστικού Κέντρου καθώς και πολίτες χόρεψαν διαφορετικά είδη χορού.

Στην εκδήλωση απεύθυνε χαιρετισμό ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Θανάσης Ζεκεντές, ο οποίος αναφέρθηκε στην ανάγκη στήριξης των δραστηριοτήτων πολιτισμού και έκφρασης, όπως είναι ο χορός, ευχαριστώντας τους συμμετέχοντες για την επιτυχημένη διεξαγωγή της εκδήλωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Η Παγκόσμια Ημέρα Χορού καθιερώθηκε το 1982 από το Διεθνές Συμβούλιο Χορού της UNESCO. Εορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Απριλίου, ημερομηνία γέννησης του Γάλλου χορευτή Ζαν - Ζορζ Νοβέρ (1727-1810), δημιουργού του σύγχρονου μπαλέτου.