ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ ΔΗΜΟΣ ΛΟΚΡΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ- ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΑΧ.ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ :Ν.ΑΒΡΑΑΜ 1 ΤΗΛ: 22330-22191, 2233081052 FAX:2233081052 EMAIL:kentrokoin.dimoslokron@gmail.com pronoialokrwn@gmail.com

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΤονΝοέμβριο του 2018, λόγω του επερχόμενου κρύου και κρίνοντας αναγκαίο να καλυφθούν οι ανάγκες των Ρομα, πραγματοποιήθηκε διανομή χειμωνιάτικου ρουχισμού και παιχνιδιών στον Καταυλισμό ΡΟΜΑ στην περιοχή «Φούφλα» του Δήμου Λοκρών. Η Δ/νση Κοινωνικής Προστασίας Παιδείας και Πολιτισμού, σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας και το Βοήθεια στο Σπίτι, μετέφεραν στον καταυλισμό είδη ρουχισμού και παιχνίδια. Το διαθέσιμο υλικό υπάρχει στα πλαίσια λειτουργίας του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου και προέρχεται από ίδιους πόρους του Δήμουκαι δωρεές πολιτών. Από το Δήμο Λοκρων δόθηκε ξυλεία και νάιλον για τη βελτίωση των σκηνών τους στον καταυλισμό. Επίσης, την περασμένη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018, οι δικαιούχοι του ΚΕΑ παρέλαβαν τρόφιμα από τη διανομή ΤΕΒΑ, που πραγματοποιήθηκε στο δήμο μας. Σας ενημερώνουμε ότι τέτοιες δράσειςδωρεάς βιβλίων, ρούχων , παιχνιδιών, σχολικών ειδών, ιατρικών βοηθημάτων, φαρμάκων κ.α. πραγματοποιούνται σε πολλούςδημότες που τα έχουν ανάγκη μετά από αίτημα τουςκαθώς και σε άλλες που βρίσκονται σε εξέλιξη.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων όλους τους συμμετέχοντες στις δράσεις αυτές.