Αταλάντη 25-10-2024

Μήνυμα Δημάρχου Λοκρών και κατάθεση στεφάνων από τους μαθητές των σχολείων της Αταλάντης για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων τιμής για τους αγωνιστές της εποποιίας του 1940, και με έντονο το αίσθημα της εθνικής περηφάνιας, έλαβαν χώρα σήμερα 25 Οκτωβρίου 2024 εορταστικές εκδηλώσεις στα σχολεία του Δήμου Λοκρών. Επίσης, πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνων στο ηρώο των πεσόντων στην πλατεία της Αταλάντης από τους μαθητές του Γενικού Λυκείου, του ΕΠΑ.Λ., του Γυμνασίου, του 1ου και  του 2ου Δημοτικού Σχολείου, του 1ου, του 2ου και του 3ου Νηπιαγωγείου Αταλάντης του Δήμου Λοκρών. Αντιπροσωπείες μαθητών απήγγειλαν ποιήματα για την εθνική εορτή της 28ης Οκτωβρίου. Στα Γυμνάσια, στα Γενικά Λύκεια και στο ΕΠΑ.Λ  πραγματοποιήθηκαν παράλληλα οι απονομές βραβείων και αριστείων των μαθητών που διακρίθηκαν την προηγούμενη χρονιά. Στην επετειακή εκδήλωση του Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου Αταλάντης παρέστη ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές, ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό και επέδωσε βραβεία και αριστεία σε αριστούχους μαθητές της προηγούμενης σχολικής χρονιάς.

Από το Δήμο Λοκρών στις εκδηλώσεις και στην κατάθεση στεφάνων στην Αταλάντη παρευρέθηκαν ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Δημήτριος Νικολάου, η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Ωδείου κ. Γιούλη Καζάνα, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Αταλάντης κ. Ιωάννης Νιαβής, Πρόεδροι των συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων,  οι διευθυντές, οι καθηγητές, οι δάσκαλοι και οι μαθητές των σχολείων, γονείς και πλήθος πολιτών.

Στο μήνυμα του για την 28η Οκτωβρίου ο  Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές αναφέρει:

«Χρόνια πολλά στην Ελλάδα μας, στους Έλληνες και στην νεολαία μας! Η Ελλάδα του 1940 τόλμησε. Τόλμησε να αναμετρηθεί με ισχυρές στρατιωτικές δυνάμεις της εποχής.  Οι Έλληνες ποτέ δεν παρέδωσαν την πατρίδα μας αμαχητί και ποτέ δεν έδωσαν γη και ύδωρ σε κανένα ξένο εισβολέα. Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες και οι Έλληνες ξέρουν να πολεμάνε για την ελευθερία και την ανεξαρτησία της πατρίδας μας.

Οι ελληνικές ένοπλες δυνάμεις τόλμησαν την 28η Οκτωβρίου 1940, με παλλαϊκή συνδρομή,  να αντιμετωπίσουν με πρωτοφανή ενθουσιασμό την αναίτια ιμπεριαλιστική και φασιστική εισβολή των Ιταλών. Η μικρή Ελλάδα κατόρθωσε να επιτύχει τις πρώτες νίκες ενάντια στον άξονα, αποδεικνύοντας πως δεν ήταν ανίκητες οι δυνάμεις του φασισμού. Η ελληνική αντίσταση υπήρξε σθεναρή μέχρι τέλους, ακόμη και απέναντι στη Γερμανική εισβολή της 6ης Απριλίου 1941, δηλαδή κόντρα στον ισχυρότερο στρατό της εποχής εκείνης.

Ο λαός μας τιμά το έπος του 1940 και την εθνική αντίσταση της περιόδου 1941-1944, η οποία διακρίνεται για την αυτοθυσία του ελληνικού λαού. Η τραγική περίοδος του αιματηρού εμφυλίου πολέμου που ακολούθησε την απελευθέρωση πλήγωσε βαθιά τους Έλληνες και μας θυμίζει πως η διχόνοια είναι καταστροφική για κάθε έθνος.

Τιμούμε τους ήρωες που δόξασαν τη χώρα μας. Η ενότητα των Ελλήνων ενδυναμώνεται όταν υπάρχουν εξωτερικές απειλές.

Το έθνος μας παραμένει ισχυρό μέσα από τη συλλογική μνήμη και τιμή όσων θυσιάστηκαν για να παραμείνει η Ελλάδα ανεξάρτητη, ελεύθερη, ισχυρή και δημοκρατική. Στις προκλήσεις της εποχής μας απαντάμε με ενότητα και πίστη στις αρχές και στα ιδεώδη του Ελληνισμού».