Αταλάντη 31.05.2024

O Δήμαρχος Λοκρών εκλέχθηκε μέλος του Δ.Σ. του Ελληνικού Δικτύου Ανθεκτικών Πόλεων

Ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές συμμετείχε την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024 στην πρώτη Γενική Συνέλευση του Ελληνικού Δικτύου Ανθεκτικών Πόλεων στην Αργυρούπολη. Πάνω από 100 Δήμοι από όλη την Ελλάδα συγκρότησαν ένα διαδημοτικό δίκτυο με στόχο να ενώσουν δυνάμεις για την προώθηση θεμάτων ενίσχυσης της πολιτικής προστασίας των Δήμων. Ως οικοδεσπότης ο Δήμαρχος Ελληνικού -Αργυρούπολης κ. Ιωάννης Κωνσταντάτος, Πρόεδρος της προσωρινής διοικούσας του Δικτύου, υποδέχθηκε τον Υπουργό Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας κ. Βασίλη Κικίλια, τους εκπροσώπους των κομμάτων και τους Δημάρχους των οποίων οι Δήμοι τους είναι μέλη του Δικτύου.

Η Α΄ Γενική Συνέλευση εξέλεξε το νέο 11μελές Διοικητικό Συμβούλιο του Δικτύου το οποίο αποτελείται από τους:

1. Γιάννη Κωνσταντάτο, Δήμαρχο Ελληνικού – Αργυρούπολης, Πρόεδρο Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού (Σ.Π.Α.Υ.) – (Πρόεδρος)
  2. Ισίδωρο Μάδη, Δήμαρχο Παιανίας, Αντιπρόεδρο Συνδέσμου Προστασίας και Ανάπτυξης Υμηττού (Σ.Π.Α.Υ.)
  3. Ανδρέα Στεργίου, Δήμαρχο Αργιθέας - (Αντιπρόεδρος)
  4. Γιάννη Ζαμπούκη, Δήμαρχο Αλεξανδρούπολης
  5. Παρασκευά Παπαγεωργίου, Δήμαρχο Ανατολικής Σάμου
  6. Θεόφιλο Μιχαλάτο, Δήμαρχο Αργοστολίου
  7. Αναστάσιο Χρόνη, Δήμαρχο Επιδαύρου
  8. Αθανάσιο Ζεκεντέ, Δήμαρχο Λοκρών
  9. Γεώργιο Τσαπουρνιώτη, Δήμαρχο Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας
  10. Γιάννη Μαλανδράκη, Δήμαρχος Πλατανιά
  11. Ιωάννη Μαλλίνη, Δήμαρχο Σιθωνίας

Ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντές σε δήλωση του επισήμανε:

«Ο Δήμος Λοκρών συμμετέχει στο Ελληνικό Δίκτυο των Ανθεκτικών Πόλεων, γιατί πιστεύουμε στην ανάγκη της συνεργασίας μεταξύ Δήμων, ώστε να μάθουμε από τις καλές πρακτικές των άλλων Δήμων και να μεταδώσουμε την τεχνογνωσία που έχουμε. Συγχαρητήρια στο Δήμαρχο Ελληνικού – Αργυρούπολης για την πρωτοβουλία του. Καλή θητεία σε όλα τα μέλη του Δ.Σ. και συγχαρητήρια σε όλους τους Δήμους για την μεγάλη προσπάθεια τους στην πρώτη γραμμή της πολιτικής προστασίας.»