ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ο Δήμαρχος Λοκρών

αφού έλαβε υπόψη

• το άρθρο 59 του Ν.3852/10
  • Τα επίσημα πληθυσμιακά δεδομένα της τελευταίας απογραφής έτους 2001 της Ε.Σ.Υ.Ε. για τον Δήμο Λοκρών, σύμφωνα με τα οποία ο πληθυσμός του ανέρχεται στους 24. 611 κατοίκους.
  • Το γεγονός ότι ο Δήμος Λοκρών έχει τέσσερις (4) Δημοτικές Κοινότητες.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕI

Α. Ορίζει τους Αντιδημάρχους του Δήμου Λοκρών ,με θητεία δύο (2) ετών, εντός της τρέχουσας δημοτικής περιόδου,δηλαδή από 2/1/2011 μέχρι 31-12-2012, μεταβιβάζοντας σε αυτούς συγκεκριμένες αρμοδιότητες του, όπως παρακάτω:

1. Ορίζει Αντιδήμαρχο τον Δημοτικό Σύμβουλο της πλειοψηφίας κ. Καρατράντο Βασίλειο και του μεταβιβάζει

α. καθ’ ύλην τις παρακάτω αρμοδιότητες:

• Ηλεκτροφωτισμός και Μηχανολογικός Εξοπλισμός
  • Γεωργικών- κτηνοτροφικών θεμάτων
  • Συντήρηση Πρασίνου
  • Θέματα Πολιτισμού

β. Κατά τόπο τις αρμοδιότητες που προβλέπει η παρ 4 του άρθρου 59 του Ν. 3852/2010 στη δημοτική ενότητα Αταλάντης

2.Ορίζει Αντιδήμαρχο τον Δημοτικό Σύμβουλο της πλειοψηφίας κ. ΓκριτζάπηΣπυρίδωνα και του μεταβιβάζει

α. καθ’ ύλην τις παρακάτω αρμοδιότητες:

• Ηλεκτροφωτισμός και Μηχανολογικός εξοπλισμός
  • Αδειοδότηση και ρύθμιση εμπορικών δραστηριοτήτων
  • Τεχνικά έργα
  • Υποστήριξη πολιτικών οργάνων του Δήμου
  • Ανθρώπινο δυναμικό και διοικητική μέριμνα
  • Προϋπολογισμός και προμήθειες, έσοδα, περιουσία.
  • Απασχόληση.

β. Κατά τόπο τις αρμοδιότητες που προβλέπει η παρ. 4 του άρθρου 59 του Ν. 3852/2010 στη δημοτική ενότητα Οπουντίων :

• Ύδρευση- Αποχέτευση

3. Ορίζει Αντιδήμαρχο τον Δημοτικό Σύμβουλο της πλειοψηφίας κ. Τσέρτο Κων/νο και του μεταβιβάζει

Καθ’ ύλην τις παρακάτω αρμοδιότητες :

• Κοινωνική Πολιτική και ισότητα των δύο φύλων
  • Προστασία και προαγωγή της Δημόσιας Υγείας
  • ΚΕΠ
  • Πολιτική Προστασία

4. Ορίζει Αντιδήμαρχο τον Δημοτικό Σύμβουλο της πλειοψηφίας Κο Τσοχαντάρη Δημήτριο και του μεταβιβάζει

α. Καθ’ ύλην τις παρακάτω αρμοδιότητες :

• Καθαριότητα, Περιβάλλον & Ανακύκλωση
  • Αλιεία
  • Τουριστική προβολή και ανάπτυξη

β. Κατά τόπο τις αρμοδιότητες που προβλέπει η παρ. 4 άρθρου 59του Ν. 3852/2010 στη Δημοτική Ενότητα Δαφνουσίων.

5. Ορίζει Αντιδήμαρχο τον Δημοτικό Σύμβουλο της πλειοψηφίας Κο Μπονόβα Ιωάννη και του μεταβιβάζει

α. Καθ’ ύλην τις παρακάτω αρμοδιότητες :

• Παιδεία και Δια βίου Μάθηση
  • Προγραμματισμού, Ανάπτυξης και Οργάνωσης
  • Τεχνολογιών, Πληροφορικής, Επικοινωνιών, Διαφάνειας & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.
  • Τουριστική προβολή και ανάπτυξη.

β. Κατά τόπο τις αρμοδιότητες που προβλέπει η παρ. 4 άρθρου 59 του Ν. 3852/2010 στη Δημοτική Ενότητα Μαλεσίνας.

Β.Οι ανωτέρω κατά τη διάρκεια της θητείας τους δεν μπορούν να εκλεγούν μέλη του προεδρείου του δημοτικού συμβουλίου. Η ανάκληση αντιδημάρχου πριν τη λήξη της θητείας του είναι δυνατή με ειδικά αιτιολογημένη απόφαση του δημάρχου.

Γ. Στην περίπτωση απουσίας ή κωλύματος του Αντιδημάρχου τις αρμοδιότητες ασκεί ο Δήμαρχος. Τις κατά τόπον αρμοδιότητες του Αντιδημάρχου κ Καρατράντου Βασιλείου που απουσιάζει ή κωλύεται ασκεί ο Αντιδήμαρχος κ Τσέρτος Κων/νος, ενώ, τις κατά τόπον αρμοδιότητες του Αντιδημάρχου κ. Μπονόβα Ιωάννη που απουσιάζει η κωλύεται που απουσιάζει ή κωλύεται ασκεί ο Αντιδήμαρχος κ.Γκριτζάπης Σπυρίδωνας.

Δ.Όταν ο Δήμαρχος απουσιάζει ή κωλύεται, τα καθήκοντα του ορίζεται να ασκεί ο Αντιδήμαρχος κ. Μπονόβας Ιωάννης, που αναπληρώνει το Δήμαρχο, και όταν αυτός απουσιάζει ή κωλύεται τα καθήκοντα του Δημάρχου θα ασκούνται από τον Αντιδήμαρχο κ. Καρατράντο Βασίλειο.

Ε. Η παρούσα απόφαση να δημοσιευτεί σε μία τουλάχιστον ημερήσια εφημερίδα του νομού,να αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Δήμου και να δημοσιευτεί στο πίνακα ανακοινώσεων του Δήμου.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΛΟΚΡΩN

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΛ. ΛΙΟΛΙΟΣ