Αταλάντη, 13 Οκτωβρίου 2022

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ

Ο Δήμος Λοκρών ανακοινώνει ότι έως τις 25.10.2022 και ώρες 07:00 – 15:00 οι πολίτες που επιθυμούν να γίνουν εθελοντές δότες του μυελού των οστών για την εθνική και παγκόσμια δεξαμενή δοτών θα μπορούν να προσέλθουν στο Κέντρο Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά του Δήμου Λοκρών στην Αταλάντη (Διεύθυνση Ν. Αβραάμ 1), κατόπιν ραντεβού στο τηλέφωνο:  2233081082, ώστε να βοηθήσουν τυχόν ασθενείς που πάσχουν από καρκίνο του αίματος, όπως λευχαιμία (τον πιο συνήθη καρκίνο στα παιδιά) και λέμφωμα ή άλλες σοβαρές αιματολογικές παθήσεις.

Δίνοντας λίγο σάλιο, ο καθένας που είναι ηλικίας 18 - 40 ετών μπορεί να γίνει εθελοντής δότης και μέσα από αυτήν την πράξη αλτρουισμού, ίσως μια μέρα να σώσει μια ζωή, αφού καθένας μας μπορεί να είναι ο ένας και μοναδικός συμβατός δότης για έναν ασθενή σε ανάγκη μεταμόσχευσης μυελού των οστών. Η δωρεά γίνεται μέσω αίματος και μόνο αν βρεθεί συμβατός με ασθενή.

Είναι ακίνδυνο, ανώδυνο & μπορεί να σώσει μία ζωή!