Γ Ρ Α Φ Ε Ι Ο Π Ρ Ο Ε Δ Ρ Ο Υ                                                                                                                                                                                                                                     Αριθ. Πρωτοκόλλου: 21901

Fax: 22330-22606
Email.: basliartis@gmail.com

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΛΟΚΡΩΝ
Τον κ. Δήμαρχο και τα Μέλη
του Δημοτικού Συμβουλίου

Κυρίες, Κύριοι,
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 παρ. 5 του Ν. 3852/10 (ΦΕΚ Α ́ 87-7.6.2010) όπως έχει τροποποιηθεί από τις διατάξεις του άρθρου 6 του Ν. 5056/23 (ΦΕΚ Α ́ 163/30.10.2023) , δια ζώσης συνεδρίαση σύμφωνα με τη λίστα αποδεκτών, έχω την τιμή να σας καλέσω να συμμετέχετε στην 22η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα πραγματοποιηθεί: την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 19:00 μ.μ., για την λήψη απόφασης των κάτωθι θεμάτων ημερήσιας διάταξης:

Θέμα 1ο: Έγκριση πρακτικών Δ.Σ. 11ης-20ης συνεδριάσεων έτους 2024.
                                                      (Εισηγητής ο Πρόεδρος Δ.Σ. Κος Δημήτριος Νικολάου)
Θέμα 2ο: Κατανομή των δαπανών του Δήμου Λοκρών από τον ΚΑΕ 0612 «ΚΑΠ επενδυτικών δαπανών » οικ. Έτους 2024.
                                                      (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 3ο : Αναμόρφωση προϋπολογισμού.
                                                      (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 4ο : Ορισμός Νόμιμου εκπρόσωπου του Δήμου Λοκρών ως διαχειριστή των χρηστών καταχώρησης δεδομένων στην εφαρμογή Διαχείριση Χρηστών ο οποίος θα έχει την πλήρη ευθύνη δημιουργίας, ενημέρωσης και διαγραφής των χρηστών του Φορέα στην εν λόγω εφαρμογή, κατόπιν οδηγιών του ΟΠΕΚΕΠΕ.
                                                      (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 5ο : Συμμετοχή του Δήμου Λοκρών στη 2η φάση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος - Local Digital Twins
                                                      (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 6ο: Γνωμοδότηση Δ.Σ. Λοκρών περί Έγκρισης Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ) του έργου ¨Κατασκευή και λειτουργία συγκροτήματος έντεκα αιολικών σταθμών παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (ΑΣΠΗΕ) στις θέσεις “ΚΕΡΑΣΙΑ”, “ΚΑΤΑΡΤΙ – ΑΝΕΜΙΤΣΑ”,“ΑΝΕΜΙΤΣΑ ΙΙ”, “ΠΥΞΑΡΙΑ ΙΙ”, “ΠΡΙΟΝΑΣ ΙΙ”, “ΓΕΡΑΚΟΒΟΥΝΙ ΙΙ”, “ΓΕΡΑΚΟΒΟΥΝΙ – ΒΑΣΚΑΝΤΗΡΑ ΙΙ”, “ΤΑΝΑΪΔΑ”, “ΚΑΛΠΑΚΟΒΡΑΧΟΣ”, “ΨΗΛΟΣ ΒΡΑΧΟΣ” και “ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΙ – ΠΕΤΡΕΣ” συνολικής ισχύος 279,6 MW και των συνοδών τους έργων στους Δήμους Διρφύων – Μεσσαπίων και Μαντουδίου – Λίμνης- Αγίας Άννας της Π.Ε. Ευβοίας και στο Δήμο Λοκρών της Π.Ε. Φθιώτιδας»,( ΠΕΤ:2406011011).
                                                       (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 7ο : Επί της αποφάσεως 4/15/2024 Κοινότητας Μαλεσίνας περί εξέτασης αίτησης του Κου Σίδερη Καραμίντζου, για επαναφορά της πιάτσας Ταξί στη Πλατεία Αγίου Κωνσταντίνου.
                                                       (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Ιωάννης Ανεστόπουλος)
Θέμα 8ο: Επί αιτήματος συνεργασίας του Κέντρου "ΔΗΜΗΤΡΑ" Βαρδατών του ΕΛΓΟ "ΔΗΜΗΤΡΑ" με τον Δήμο Λοκρών για την παραχώρηση αίθουσας στον Δήμο σας για υλοποίηση προγράμματος κατάρτισης Νέων Αγροτών και για γραπτές εξετάσεις πιστοποιητικού γνώσεων Ορθολογικής Χρήσης Γεωργικών Φαρμάκων .
                                                      (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Αθανάσιος Αγγελής)
Θέμα 9ο : Τροποποίηση Τεχνικού Προγράμματος Οικ. Έτους 2024.
                                                      (Εισηγητής ο Αν/της Διευθυντής Τ.Υ. Κος Ηλίας Γεωργίτσης)
Θέμα 10ο : Επί αιτήσεων δημοτών περί χορήγησης παροχής ύδρευσης εκτός σχεδίου πόλεως.
                                                     (Εισηγητής ο Αν/της Διευθυντής Τ.Υ. Κος Ηλίας Γεωργίτσης)

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Δ.Σ. ΛΟΚΡΩΝ
Δημήτριος Νικολάου