Γ Ρ Α Φ Ε Ι Ο Π Ρ Ο Ε Δ Ρ Ο Υ                                                                                                                                                                                                                                     Αριθ. Πρωτοκόλλου: 25842

Fax: 22330-22606
Email.: basliartis@gmail.com

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΛΟΚΡΩΝ
Τον κ. Δήμαρχο και τα Μέλη
του Δημοτικού Συμβουλίου

Κυρίες, Κύριοι,
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 παρ. 5 του Ν. 3852/10 (ΦΕΚ Α ́ 87-7.6.2010) όπως έχει τροποποιηθεί από τις διατάξεις του άρθρου 6 του Ν. 5056/23 (ΦΕΚ Α ́ 163/30.10.2023) , δια ζώσης συνεδρίαση σύμφωνα με τη λίστα αποδεκτών, έχω την τιμή να σας καλέσω να συμμετέχετε στην 23η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα πραγματοποιηθεί: την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 19:00 μ.μ., για την λήψη απόφασης των κάτωθι θεμάτων ημερήσιας διάταξης:

Θέμα 1ο:. Σύσταση ενεργειακής κοινότητας πολιτών με την επωνυμία «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ» .
                                                                                          (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 2ο: Καθορισμός Αποζημίωσης μελών του Δημοτικού Συμβουλίου.
                                                                                          (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 3ο : Αναμόρφωση προϋπολογισμού.
                                                                                          (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 4ο : Κατανομή των δαπανών του Δήμου Λοκρών από τον ΚΑΕ 0612 «ΚΑΠ επενδυτικών δαπανών » οικ. Έτους 2024.
                                                                                          (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 5ο : Αναπροσαρμογή του α) Ανταποδοτικού Τέλους Καθαριότητας και Φωτισμού, β) δημοτικού φόρου ηλεκτροδοτούμενων χώρων.
                                                                                          (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 6ο: Επί αιτήσεως για την παραχώρηση του κτιρίου του παλιού Δημοτικού σχολείου στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Λάρυμνας.
                                                                                          (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)

Θέμα 7ο: Εκκίνηση διαδικασιών εκμίσθωσης ακινήτου Δήμου Λοκρών στην θέση Σουβάλα Δ.Κ Αρκίτσας (αναψυκτήριο Mare Μonte).
                                                                                           (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 8ο: Κατασκευή Νέου Πράσινου Σημείου 2 στο ΣΜΑ Μαλεσίνας.
                                                                                           (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 9ο: Ορισμός Δημοτικών Συμβούλων , μελών των Σχολικών Συμβουλίων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Λοκρών .
                                                                                           (Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)
Θέμα 10ο: Εκκίνηση διαδικασιών εκμίσθωσης σχολικού κυλικείου 1ου Δημοτικού Σχολείου Αταλάντης.
                                                                                           (Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος Κα Παναγιούλα Καζάνα)
Θέμα 11ο: Εξόφληση οφειλών (τιμολογίων) καταργηθέντων Σχολικών Επιτροπών.
                                                                                           (Εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος Κα Παναγιούλα Καζάνα)
Θέμα 12ο : Επί αποφάσεως Κοινότητας Λιβανατών 29/2024 περί παραχώρησης κοινοχρήστου χώρου για τοποθέτηση Α.Τ.Μ. στο Αγροτικό Ιατρείο.
                                                                                           (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Ιωάννης Ανεστόπουλος)
Θέμα 13ο : Επί αιτήσεως Πολιτιστικού Συλλόγου Καλαποδίου «Η Ελαφηβόλος Άρτεμις», περί παραχωρήσεως της αίθουσας του πρώην Δημοτικού Σχολείου Καλαποδίου.
                                                                                          (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Αθανάσιος Αγγελής)
Θέμα 14ο : Επί αιτήσεως Χορωδίας Λιβανατών ¨ΑΡΜΟΝΙΑ ΓΕΝΕΣΙΣ¨ περί παραχωρήσεως της αίθουσας του πρώην Κοινοτικού Καταστήματος Λιβανατών.
                                                                                          (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Αθανάσιος Αγγελής)
Θέμα 15ο: Επί αιτήσεως Συλλόγου Γυναικών Λιβανατών ¨Η ΠΥΡΡΑ¨ περί παραχωρήσεως της αίθουσας εκδηλώσεων του πρώην Δημοτικού Καταστήματος Λιβανατών.
                                                                                          (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Αθανάσιος Αγγελής)
Θέμα 16ο: Επί αιτήσεως Πολιτιστικoύ Μορφωτικού Συλλόγου Τραγάνας “ο Αγρότης” για την παραχώρηση της αίθουσας του Κτηρίου Πολλαπλών Χρήσεων Τραγάνας για τις δραστηριότητες του.
                                                                                          (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Αθανάσιος Αγγελής)
Θέμα 17ο: Επί αιτήσεως Α.Σ. ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΟΚΡΙΔΟΣ περί παραχώρησης γηπέδων.
                                                                                          (Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος Αθανάσιος Αγγελής)
Θέμα 18ο : Επί αιτήσεως Α.Σ. ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ Ο ΑΙΑΝΤΑΣ περί παραχώρησης γηπέδου.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Δ.Σ. ΛΟΚΡΩΝ
Δημήτριος Νικολάου