Αριθ. Πρωτοκόλλου: 12098

6. κ. Νικόλαος Λιόλιος του Ελευθερίου
Τακτικά Μέλη Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Λοκρών
ΕΔΡΕΣ ΤΟΥΣ

Καλείστε, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 75 του Ν 3852/10 στην τακτική συνεδρίαση, της Δημοτικής Επιτροπής Λοκρών που θα διεξαχθεί δια ζώσης την Δευτέρα 1 Ιουλίου 2024 και ώρα ( 10:00 π.μ.), κατά τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87) όπως αντικαταστάθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 74 του ν. 4555/2018 (ΦΕΚ τ.Α’ 133/19.07.2018) και το άρθρο Άρθρο 11 του Ν. 5043/2023 (ΦΕΚ 91/13.04.2023 τεύχος Α’) και του Ν. 5056/2023, για συζήτηση και λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων της Ημερήσιας Διάταξης:

ΘΕΜΑ 1ο: Έκθεση πεπραγμένων Δημοτικής Επιτροπής Α’ Εξαμήνου οικονομικού έτους 2024.
ΘΕΜΑ 2ο: Λήψη απόφασης για συγκρότηση 3μελούς επιτροπής αποτελούμενης από 3 τακτικά και ισάριθμα αναπληρωματικά μέλη, για τη διαδικασία πρόσληψης προσωπικού με σύμβαση εργασίας ΙΔΟΧ στο Δημοτικό Ωδείο Αταλάντης.
ΘΕΜΑ 3ο: Έγκριση κίνησης οχημάτων του Δήμου Λοκρών εκτός των διοικητικών ορίων του Νομού Φθιώτιδας.
ΘΕΜΑ 4ο: Καθορισμός των όρων διακήρυξης για εκμίσθωση οικοπέδου στη θέση «ΛΥΦΑΤΑ» Δ.Κ. Αρκίτσας Δήμου Λοκρών.
ΘΕΜΑ 5ο: Έγκριση δαπανών και απαλλαγή υπολόγου Χ.Ε.Π..
ΘΕΜΑ 6ο : Αδυναμία εκτέλεσης εργασιών.
ΘΕΜΑ 7ο: Αποδοχή συμμετοχής στο Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ» του Υπουργείου Εσωτερικών για την πράξη με τίτλο «Δράσεις για την αντιμετώπιση λειψυδρίας του Δήμου Λοκρών» προϋπολογισμού 200.000,00 €.
ΘΕΜΑ 8ο: Έγκριση δαπανών και εξειδίκευση πιστώσεων.
ΘΕΜΑ 9ο: Εισήγηση Οικονομικής Υπηρεσίας-Τμήμα Εσόδων προς την Δημοτική Επιτροπή Λοκρών περί διαγραφής ή μη οφειλών.

ΘΕΜΑ 10ο:Μεταφορά στο Δήμο των ταμειακών υπολοίπων και υπολοίπων τραπεζικών λογαριασμών των καταργούμενων νομικών προσώπων Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας και Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Λοκρών, καθώς και κλείσιμο ή μη αυτών των τραπεζικών λογαριασμών.
ΘΕΜΑ 11ο: Αποδοχή δωρεάς.
ΘΕΜΑ 12ο: Πρόσληψη προσωπικού συνολικού αριθμού δύο (2) ατόμων με σύμβαση εργασίας Ι.Δ.Ο.Χ. μέσω της Δημόσιας Πρόσκλησης 11/2017 του ΟΑΕΔ (νυν Δ.ΥΠ.Α.) όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με την αριθ. 1296055/08-11-2023 2η Τροποποίηση για επιχορήγηση εργοδοτών για την πρόσληψη 21.500 ανέργων ηλικίας 55 άνω.
ΘΕΜΑ 13ο: Καθορισμός αριθμού και ωρών απασχόλησης του προσωπικού καθαριότητας σχολικών μονάδων που θα προσληφθεί στο Δήμο Λοκρών με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου για το διδακτικό έτος 2024-2025.
ΘΕΜΑ 14ο: Επαναπροκήρυξη μίας (1) θέσης έκτακτου προσωπικού με σύμβαση εργασίας Ι.Δ.Ο.Χ.
διάρκειας οκτώ (8) μηνών, ειδικότητας ΔΕ Ηλεκτρολόγων για την αντιμετώπιση αναγκών
ανταποδοτικού χαρακτήρα λόγω μη κάλυψής της με τη διαδικασία της ΣΟΧ 1/2024 ανακοίνωσης
του ΑΣΕΠ.
ΘΕΜΑ 15ο: Ανάδειξη προμηθευτών τροφίμων παιδικών σταθμών έτους 2024 με την διαδικασία της απευθείας ανάθεσης ύστερα από την με αριθμό πρωτοκόλλου 1465/24-04-2024 διακήρυξη του Δημάρχου Λοκρών περί προμήθειας τροφίμων για τις ανάγκες των παιδικών σταθμών Δήμου Λοκρών, ο οποίος κυρήχθηκε άγονος.
ΘΕΜΑ 16ο:Εξωδικαστικός συμβιβασμός.

Ο Δήμαρχος & Πρόεδρος Δ.Ε. Δήμου Λοκρών.
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Λ. ΖΕΚΕΝΤΕΣ