Δ Η Μ Ο Σ  Λ Ο Κ Ρ Ω Ν

6. κ. Νικόλαος Λιόλιος του Ελευθερίου
Τακτικά Μέλη Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Λοκρών
ΕΔΡΕΣ ΤΟΥΣ

Καλείστε, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 75 του Ν 3852/10 στην τακτική συνεδρίαση, της Δημοτικής Επιτροπής Λοκρών που θα διεξαχθεί δια ζώσης την Δευτέρα 29 Ιουλίου 2024 και ώρα ( 10:00 π.μ.), κατά τις διατάξεις του άρθρου 67 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87) όπως αντικαταστάθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 74 του ν. 4555/2018 (ΦΕΚ τ.Α’ 133/19.07.2018) και το άρθρο Άρθρο 11 του Ν. 5043/2023 (ΦΕΚ 91/13.04.2023 τεύχος Α’) και του Ν. 5056/2023,θα προηγηθεί ενημέρωση για την υποβολή από το Δήμο Λοκρών αιτήματος στη Δ.Υ.Π.Α. για συμμετοχή μας ως φορέα υποδοχής των εργαζομένων/απολυμένων άνω των 55 ετών, της εταιρείας ΛΑΡΚΟ και για συζήτηση και λήψη αποφάσεων επί των κάτωθι θεμάτων της Ημερήσιας Διάταξης:

ΘΕΜΑ 1ο: Έγκριση δαπανών και εξειδίκευση πιστώσεων.
ΘΕΜΑ 2ο: Αδυναμία εκτέλεσης εργασιών.
ΘΕΜΑ 3ο: Έγκριση κίνησης οχημάτων του Δήμου Λοκρών εκτός των διοικητικών ορίων του Νομού Φθιώτιδας.
ΘΕΜΑ 4ο: Έγκριση δαπανών πάγιας προκαταβολής.
ΘΕΜΑ 5ο:Παράταση προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Ολοκληρωμένη αισθητική και λειτουργική και αναβάθμιση πολιτιστικού αποθέματος διατηρητέων σχολικών κτιρίων (Ο.Τ.6) Μαρτίνου Δήμου Λοκρών».
ΘΕΜΑ 6ο: Ανάθεση Τελικής Μελέτης σε συνέχεια της υπ΄ αριθμόν 3664/25-6-2024 απόφασης του Πράσινου Ταμείου του Υπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας, για την έγκριση της πρότασης:
«Ενίσχυση πυροπροστασίας κατοικημένων περιοχών στο Δήμο Λοκρών» του Δήμου Λοκρών στο πλαίσιο της δράσης: «Ενίσχυση Πυροπροστασίας Κατοικημένων Περιοχών σε ΟΤΑ Α΄ Βαθμού με Περιαστικά Δάση» και την ένταξη της προς χρηματοδότηση στον Άξονα Προτεραιότητας 6 (Α.Π. 6) «Χρηματοδότηση Δημιουργίας Περιμετρικών Ζωνών 10 μέτρων πέριξ οικισμών εντός ή πλησίον δασών και δασικών εκτάσεων υψηλής επικινδυνότητας για την εκδήλωση Δασικών Πυρκαγιών» του Χρηματοδοτικού Προγράμματος: «Προστασία Και Αναβάθμιση Δασών 2024».

Ο Δήμαρχος & Πρόεδρος Δ.Ε. Δήμου Λοκρών.
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Λ. ΖΕΚΕΝΤΕΣ