lokros-sumvoulio

ΔΗΜΟΣΛΟΚΡΩΝΑταλάντη21/11/2019 ΓΡΑΦΕΙΟΠΡΟΕΔΡΟΥ Αριθ. Πρωτοκόλλου: 14623 Ταχ. Διευθ: Πλ. Δημαρχείου Τ.Κ. 35200- Αταλάντη Τηλ.: 22330-22495Fax:22330-22606 Πληροφορίες: Βας. Λιάρτης Email.: basliartis@yahoo.gr

Τον κ. Δήμαρχο και τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου

Καλείστε, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν 3852/10, όπως τροποποιήθηκε καιισχύει σήμερα στην τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων στο Δημοτικό Κατάστημα Αταλάντης (Πλατεία Δημαρχείου) , την 27η Νοεμβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη καιώρα18.30μ.μ. με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

Θέμα 1ο : Ψήφιση Κανονισμού Διαβούλευσης (αρθ. 76Ν 3852/2010 όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο78 του N. 4555/18 (ΦΕΚ 133/19.07.2018 τεύχος Α'))

(Εισηγήτρια η Πρόεδρος Δ.Σ. Κα Μάιτα Γιαννοπούλου)

Θέμα 2ο : Επί αιτήσεως Κας Αφροδίτη Γκαρίλα (παραίτηση από μέλος της Επιτροπής Διαβούλευσης).

(Εισηγήτρια η Πρόεδρος Δ.Σ. Κα Μάιτα Γιαννοπούλου)

Θέμα 3ο : Έγκριση τροποποίησης Κανονισμού Τράπεζας Αίματος Αταλάντης.

(Εισηγήτρια η Πρόεδρος Δ.Σ. Κα Μάιτα Γιαννοπούλου)

Θέμα 4ο : Έγκριση Κανονισμού Λειτουργίας Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας και ορισμός Δημοτικών Συμβούλων ως μέλη.

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)

Θέμα 5ο : Έγκριση διαδικασιών κατάρτισης Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Λοκρών

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)

Θέμα 6ο : Ορισμόςεκπροσώπου αναπληρωτή τακτικού μέλουςστο Διοικητικό Συμβούλιο στο Περιφερειακό Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Στερεάς Ελλάδας Φ.Ο.Δ.Σ.Α.

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος Αθανάσιος Ζεκεντές)

Θέμα 7ο : Ίδρυση-οργάνωση και λειτουργία Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Λοκρών και μεταβίβαση αρμοδιοτήτων συμβατότητας σύμφωνα με το θεσμικό πλαίσιο.

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος. Αθανάσιος Λ. Ζεκεντές)

Θέμα 8ο : Υποβολή πρότασης χρηματοδότησης στο πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ (ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ VII.-ΦΙΛΟΔΗΜΟΣII.) άξονας προτεραιότητας Τοπική Ανάπτυξη και Προστασία Περιβάλλοντος. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΛΙΜΕΝΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ,ΜΕΛΕΤΕΣ,ΠΑΡΟΧΕΣ ΕΡΓΑ Κ.Λ.Π.

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος. Αθανάσιος Λ. Ζεκεντές)

Θέμα 9ο : Υποβολή πρότασης στο πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ VIIΙ «Εκπόνηση μελετών και υλοποίηση μέτρων και μέσων πυροπροστασίας στις σχολικές μονάδες της χώρας».

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος. Αθανάσιος Λ. Ζεκεντές)

Θέμα 10ο : Υποβολή πρότασης στο πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΙΧ « Κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής για την πρόσβαση και την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ σε σχολικές μονάδες».

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος. Αθανάσιος Λ. Ζεκεντές)

Θέμα 11ο : Ορισμός Συντονιστικής Επιτροπής& Δημοτικού Συμβούλου για το πρόγραμμα ΥγιείςΠόλεις.

(Εισηγητής ο Δήμαρχος Κος. Αθανάσιος Λ. Ζεκεντές)

Θέμα 12ο : Επί της αποφάσεωςΔ.Σ. 11/105/2019 περί Έγκριση υποβολής αιτήματος τροποποίησης του Τεχνικού Δελτίου Πράξης και της απόφασης ένταξης της ¨Κέντρο Κοινότητας Δήμου Λοκρών¨ με κωδικό ΟΠΣ 5002345 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Στερεά Ελλάδα ¨ΕΣΠΑ 2014-2020¨ .

(Εισηγήτρια η Α/τρια Διευθύντρια Κοινωνικής Προστασίας Κα. Τριανταφυλλιά Σιούλα)

Θέμα 13ο : Ψήφιση ΤεχνικούΠρογράμματος Δήμου Λοκρών Οικονομικού έτους 2020

(Εισηγητής ο Αν. Δ/ντής Τ.Υ Κος Αθανάσιος Τσαρούχας)

Θέμα 14ο : Μεταβολές σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος2020-2021

(Εισηγητής ο Πρόεδρος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κος. Ιωάννης Μπονόβας)

Θέμα 15ο : Αναμόρφωση προϋπολογισμού .

(Εισηγήτρια η Προϊσταμένη Τμήματος Προγραμματισμού Κα Χάιδω Μπονόβα)

Θέμα 16ο : Επιχορήγηση Ν.Π.Δ.Δ. .

(Εισηγήτρια η Προϊσταμένη Τμήματος Προγραμματισμού Κα Χάιδω Μπονόβα)

Θέμα 17ο : Έγκριση ετήσιου προγράμματοςδράσης του «Ν.Π.Δ.Δ. Δημοτικό Ωδείο ΑταλάντηςΔήμου Λοκρών» για τη κατάρτιση του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Λοκρών .

(Εισηγήτρια η Πρόεδρος Ν.Π.Δ.Δ. Δημοτικό Ωδείο ΑταλάντηςΚα Ελένη Κυριάκου)

Θέμα 18ο : Επί της αποφάσεως Δ.Σ. 21/108/2019«Ν.Π.Δ.Δ. για το Πολιτισμό & τον Αθλητισμό Δήμου Λοκρών» περί αναμορφώσεως προϋπολογισμού.

(Εισηγητής ο Πρόεδρος Ν.Π.Δ.Δ. για το Πολιτισμό & τον Αθλητισμό Κος. Μιχάλης Παπανικολάου)

Θέμα 19ο : Έγκριση ετήσιου προγράμματοςδράσης του «Ν.Π.Δ.Δ. για το Πολιτισμό & τον Αθλητισμό Δήμου Λοκρών» για τη κατάρτιση του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Λοκρών.

Θέμα 20ο : Έγκριση ετήσιου προγράμματοςδράσης του ««Ν.Π.Δ.Δ. Κοινωνικής Προστασίας & ΑλληλεγγύηςΔήμου Λοκρών» για τη κατάρτιση του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Λοκρών.

(Εισηγήτρια η Πρόεδρος Ν.Π.Δ.Δ. Κοινωνικής Προστασίας & ΑλληλεγγύηςΚα Βασιλική Σίμου)

Θέμα 21ο : Χορήγηση άδειας παραγωγού πωλητή Λαϊκών Αγορών στον Δροσόπουλο Ανδρέα του Ηλία, & στην Καζάνα Παρασκευή του Μαρτίνου.

(Εισηγητής ο Προϊστάμενος Τμήματος Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης Κος Κων/νος Πέτρου)

Θέμα 22ο : Επί αποφάσεων Κοινότητας Λιβανατών περί αγοράς οικογενειακών τάφων.

(Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος Κος. Κωνσταντίνος Σούλιας)

Θέμα 23ο : Επί αιτήσεως Τρίπατζη Στυλιανού.

(Εισηγητής ο Αν. Δ/ντής Τ.Υ Κος Αθανάσιος Τσαρούχας)

Θέμα 24ο : Κατανομή ΚΗ για την έκδοση οικοδομικών αδειών.

(Εισηγητής ο Αν. Δ/ντής Τ.Υ Κος Αθανάσιος Τσαρούχας)

Θέμα 25ο : Σφράγιση παράνομων συνδέσεων των αγωγών όμβριων στη Δ.Κ. Λιβανατών.

(Εισηγητής ο Αν. Δ/ντής Τ.Υ Κος Αθανάσιος Τσαρούχας)

Θέμα 26ο : Επέκταση Δημοτικού Φωτισμού ( Φ.Ο.Π.).

ΗΠΡΟΕΔΡΟΣ Δ.Σ.

Μάιτα Γιαννοπούλου

1) ΠροέδρουςΔημοτικών & Τοπικών Κοινοτήτων 2) Εκπροσώπους Τοπ. Κοινοτήτων Οι Πρόεδροι και οι Εκπρόσωποι των Δ.Κ. & Τ.Κ έχουν δικαίωμα ψήφου στα Θέματα της ημερήσιαςΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ διάταξης που αφορούν τις Κοινότητές τους.Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Δ.Σ. 3) Προέδρους Τοπικών Συμβουλίων ΝέωνΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΡΤΗΣ 4) Σωματεία, Συλλόγους.