Αταλάντη 25 Φεβρουαρίου 2021

Την 24η Φεβρουαρίου 2021 το Δ.Σ. του Δήμου Λοκρών με την 2/15/2021 ομόφωνη απόφαση του ενέκρινε το ψήφισμα ενάντια στην υποβάθμιση των ΕΛ.ΤΑ. στο Δήμο Λοκρών.

ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΛΟΚΡΩΝ

ενάντια στην υποβάθμιση των ΕΛ.ΤΑ. στο Δήμο Λοκρών

Στο Δήμο Λοκρών λειτουργούν τρία καταστήματα των ΕΛ.ΤΑ. και τρία πρακτορεία για να καλύψουν τις ανάγκες των ταχυδρομικών υπηρεσιών. Τα καταστήματα της Αταλάντης και της Μαλεσίνας είναι υποστελεχωμένα, ενώ του Μαρτίνου λειτουργεί περιστασιακά, χωρίς να καλύπτει τις πραγματικές ανάγκες.

Η υποβάθμιση των ταχυδρομικών υπηρεσιών στο Δήμο Λοκρών θα είναι ακόμη μεγαλύτερη με την απόφαση της Διοίκησης των ΕΛ.ΤΑ. να συρρικνώσει από κάθε άποψη τα καταστήματα του Νομού Φθιώτιδας και ιδιαίτερα τα καταστήματα της Αταλάντης και της Μαλεσίνας. Το κατάστημα Μαρτίνου δεν προβλέπεται καν στο νέο πλάνο των ΕΛ.ΤΑ. Η συγκεκριμένη απόφαση θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στους πολίτες του Δήμου μας, αφού η αλληλογραφία θα μοιράζεται δύο φορές το πολύ την εβδομάδα στην Αταλάντη και στη Μαλεσίνα, ενώ στα υπόλοιπα δημοτικά διαμερίσματα του Δήμου Λοκρών μία φορά την εβδομάδα. Σε ότι αφορά τις πληρωμές των συνταξιούχων θα γίνονται με μεγάλη καθυστέρηση με ότι αυτό συνεπάγεται. Ήδη στο κατάστημα Αταλάντης η διοίκηση προχώρησε σε μείωση προσωπικού με την μη κάλυψη της θέσης του συμβασιούχου υπαλλήλου, γεγονός το οποίο δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο τη λειτουργία του καταστήματος.

Το νέο σχέδιο της Διοίκησης των ΕΛ.ΤΑ. μας βρίσκει κάθετα αντίθετους αφού μειώνει στο μισό τις θέσεις εργασίας στη διανομή στα καταστήματα της Αταλάντης και Μαλεσίνας και εξαλείφει το κατάστημα Μαρτίνου, έχοντας ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει ποιοτική ταχυδρομική εξυπηρέτηση στους κατοίκους του Δήμου μας, αλλά ούτε και καλή τραπεζική εξυπηρέτηση, καθώς μετά το κλείσιμο του καταστήματος της Eurobank αρκετοί κάτοικοι εξυπηρετούνται μέσω των ΕΛ.ΤΑ. για τραπεζικές συναλλαγές, δεδομένου ότι το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο έχει απορροφηθεί από τον όμιλο της Eurobank.

Εν κατακλείδι οι ενέργειες της Διοίκησης των ΕΛ.ΤΑ. θα απαξιώσουν τα καταστήματα στο Δήμο μας και σε βάθος χρόνου θα επέλθει το οριστικό κλείσιμό τους.

Αποφασίζουμε:

Διαφωνούμε με τις αποφάσεις της Διοίκησης των ΕΛ.ΤΑ. για τη συρρίκνωση των θέσεων εργασίας στα καταστήματα και ζητάμε να επανεξετασθεί η πρόταση της Διοίκησης για το Δήμο Λοκρών, λαμβάνοντας υπόψη τις πραγματικές ανάγκες του Δήμου μας σε όφελος της εξυπηρέτησης των κατοίκων μας.

Ζητούμε να παραμείνουν ως έχουν σε δυναμικό τα καταστήματα του Δήμου Λοκρών και επιπλέον να υπάρχει υπάλληλος για τραπεζικές συναλλαγές στα καταστήματα Αταλάντης και Μαλεσίνας, δεδομένου ότι ο Δήμος μας έχει πλέον μόνο δυο καταστήματα τραπεζών.