Αταλάντη, 28.02.2020

Ανακοίνωση

Με επιτυχία έπλεξε το γαϊτανάκι το Χορευτικό Τμήμα του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Λοκρών

Το Χορευτικό Τμήμα του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού και Αθλητισμού Δήμου Λοκρών έλαβε μέρος την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020, στην εκδήλωση έναρξης του Καρναβαλιού Λαμίας με τίτλο «Παραδοσιακές Κορδέλες στην Πόλη!» που πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Ελευθερίας. Έπλεξε το παραδοσιακό γαϊτανάκι και παρουσίασε τέσσερις αποκριάτικους χορούς σε μια λαμπρή γιορτή, στην οποία συμμετείχαν 16 ακόμη χορευτικοί σύλλογοι. Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος ακολούθησε γλέντι με παραδοσιακούς χορούς, στο οποίο συμμετείχε πλήθος κόσμου.

Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020, συμμετείχε στην αποκριάτικη εκδήλωση «Τα γαϊτανάκια του Ευρίπου» στο πλαίσιο του Θαλασσινού Καρναβαλιού της Χαλκίδας. Εκτός από το πατροπαράδοτο γαϊτανάκι, χόρεψε 6 νησιώτικους χορούς ταυτόχρονα με πολυάριθμους χορευτικούς συλλόγους από διάφορα μέρη της Ελλάδας, με την συνοδεία ζωντανής μουσικής. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τον «Καβοντορίτικο» παραδοσιακό χορό της Εύβοιας, κατά τον οποίο οι 1.500 περίπου χορευτές που συμμετείχαν έδωσαν τα χέρια τους και ενώθηκαν σε μια ανθρώπινη αλυσίδα, που εκτεινόταν από την μία άκρη της παραλίας έως την άλλη! Το θέαμα ήταν άκρως εντυπωσιακό και αποτέλεσε για την χορευτική ομάδα μια εμπειρία μοναδική και αλησμόνητη. Ακολούθησε γλέντι με τη συμμετοχή πλήθους κόσμου που είχε κατακλύσει την παραλία σε όλο της το μήκος.