Αταλάντη, 24 Απριλίου 2024

Συναντήσεις αντιπροσωπείας από τον Δήμο Λοκρών ενάντια στην κατάργηση του Ειρηνοδικείου Αταλάντης

Στο πλαίσιο της συζήτησης του νομοσχεδίου για τον νέο δικαστικό χάρτη της χώρας σήμερα Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 αντιπροσωπεία αποτελούμενη από τον Δήμαρχο Λοκρών κ. Αθανάσιο Ζεκεντέ, τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Λοκρών κ. Δημήτριο Νικολάου, το μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Λαμίας κ. Ευαγγελία Παναγιώτου και τον Πρόεδρο του Εμπορικού Συλλόγου Αταλάντης κ. Μάριο Παπανικολάου, συναντήθηκε με εκπροσώπους των κομμάτων της Αντιπολίτευσης στην Βουλή των Ελλήνων προκειμένου να εκφράσει την διαφωνία στην κατάργηση του Ειρηνοδικείου Αταλάντης.

Με την κατάργηση αυξάνει το κόστος μετακίνησης των πολιτών, καθυστερεί η απονομή της δικαιοσύνης και αποτρέπονται οι πολίτες από την προσφυγή στην δικαιοσύνη. Συγκεκριμένα έγιναν οι εξής συναντήσεις: α) από τον ΣΥΡΙΖΑ με τους βουλευτές κ. Ιωάννη Σαρακιώτη και Αλέξανδρο Αυλωνίτη, β) από το ΠΑΣΟΚ Κίνημα Αλλαγής με την βουλευτή κ. Μιλένα Αποστολάκη, γ) από το ΚΚΕ με την βουλευτή κ. Μαρία Κομνηνάκα, δ) από την Ελληνική Λύση με τον βουλευτή κ. Κωνσταντίνο Χήτα και ε) από την Νέα Αριστερά με τον Πρόεδρο κ. Αλέξη Χαρίτση και τον βουλευτή κ. Δημήτριο Τζανακόπουλο.