Αρμοδιότητες του Αυτοτελούς Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού:
  • Ψυχολογική συμβουλευτική ατόμου και οικογένειας
  • Καταγραφή των ευπαθών κοινωνικών ομάδων (κοινωνικοοικονομικά προβλήματα όλου του Δήμου Λοκρών)
  • Επιδόματα αναπηρίας ανασφαλίστων και μη
  • Επίδομα έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης (από το λογαριασμό Α΄ κοινωνικών βοηθειών του Υπουργείου Υγείας)
  • Βιβλιάρια υγείας ανασφαλίστων
  • Εποπτεία των προγραμμάτων κοινωφελούς εργασίας για δημότες που έχουν δικαστεί (σε συνεργασία με το Υπουργείο Δικαιοσύνης)
  • Συνεργασία με Τμήμα Πρόληψης για τις Εξαρτήσεις του ΟΚΑΝΑ για το Νομό Φθιώτιδας (συνεργασία με Λύκεια)
  • Συνεργασία με συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων
  • Ενημερωτικές ημερίδες (συνεργασία με φορείς και συλλόγους)
  • Δυνατότητα συνεργασίας με σχολεία του δήμου Λοκρών (πρόγραμμα σίτισης παιδιών αν παραστεί ανάγκη, μετά από παραπομπή των διευθυντών και συμβουλευτική γονέων)
  • Οργάνωση σχολών γονέων ή τμημάτων γονέων σε συνεργασία με ειδικούς συνεργάτες Δήμου
  • Λειτουργία προγράμματος «Δια βίου Μάθηση» σε συνεργασία με ειδικούς συνεργάτες Δήμου
  • Συμβουλευτική εργασία σε γονείς παιδιών των παιδικών σταθμών του Δήμου Λοκρών
  • Απογραφή συνταξιούχων αναπήρων του δημοσίου (κλινήρης)
  • Σχεδιάζει, προγραμματίζει και μεριμνά για την εφαρμογή προγραμμάτων-μέτρων για την προαγωγή της δημόσιας υγείας και συγκεκριμένα για την πληροφόρηση των δημοτών για θέματα δημόσιας υγείας (π.χ. κάπνισμα, πρόληψη εμβολιασμού, οστεοπόρωση, σκολίωση)
  • Συνεργάζεται με την αρμόδια Υπηρεσία του Δήμου για αιτήματα και εξεύρεση χρηματοδοτούμενων ή άλλων προγραμμάτων, με στόχο την κοινωνική στήριξη διαφόρων ευπαθών κοινωνικών ομάδων, ανάλογα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν (Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Τροφίμων για ορεινές και ημιορεινές περιοχές, συνεργασία με ΚΜΟΠ κ.α.)
  • Καταρτίζει τον κατάλογο των δικαιούχων του προγράμματος σίτισης και του προγράμματος ενίσχυσης δικαιούχων σε τρόφιμα και φάρμακα (Κοινωνικό Παντοπωλείο και Κοινωνικό Φαρμακείο), τα οποία προέρχονται είτε από το Δήμο είτε από άλλους χορηγούς (σε συνεργασία με το ΝΠΔΔ Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης)
  • Καταγραφή εθελοντών κοινωνικού τομέα με δελτίο εθελοντή
  • Οργανώνει την προσέλκυση εθελοντών αιμοδοτών και σχετικών φορέων για την αιμοδοσία της Τράπεζας Αίματος Αταλάντης
  • Συνεργάζεται με το Κέντρο Υγείας Αταλάντης και τους τοπικούς Αγροτικούς Ιατρούς (π.χ. πρώτες βοήθειες, αιμοδοσία κ.α.)
  • Πρόληψη και αντιμετώπιση κοινωνικών προβλημάτων των ΡΟΜΑ
  • Χορήγηση αδειών ιδιωτικών και δημοτικών παιδικών σταθμών και άλλων φορέων πρόνοιας
  • Διενέργεια εράνων (Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Αντικαρκινική Εταιρεία)
  • Συνεργασία με αντικαρκινική εταιρία (παράρτημα Λοκρίδας).
Πρόσθετες Δράσεις Κοινωνικού Τομέα Δήμου Λοκρών
  1. Έναρξη λειτουργίας των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Λοκρών
  2. Μεγάλη φιλανθρωπική εκδήλωση κοινωνικού-ανθρωπιστικού σκοπού με την αφιλοκερδή συμμετοχή του Γιάννη Πλούταρχου για την οικονομική ενίσχυση τριών οικογενειών που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας, με οικονομική αδυναμία να ανταπεξέλθουν σ' αυτά.
  3. Διάθεση και διανομή ρουχισμού,παπουτσιών και παιχνιδιών (δεύτερης χρήσης) σε Δημότες που τα χρειάζονται.
  4. Οργανωμένη διανομή ρουχισμού, παπουτσιών και παιχνιδιών (δεύτερης χρήσης), με αυτοκίνητα του Δήμου, σε αθίγγανους δημότες.
  5. Επιπλέον διανομή ωμών τροφίμων του Δήμου σε οικογένειες που αντιμετωπίζουν έκτακτη ανάγκη.
  6. Συλλογή πλαστικών καπακιών και διάθεσή τους στον Σύλλογο Παραπληγικών Στερεάς Ελλάδας με σκοπό την λήψη και διάθεση αναπηρικών αμαξιδίων για δημότες μας. Τόπος Συλλογής : Κοινωνική Πρόνοια Δήμου Λοκρών - Ν. Αβρααμ 1, Αταλάντη - ισόγειο Παιδικού Σταθμού Αταλάντης.
  7. Δανεισμός αναπηρικών βοηθημάτων (αναπηρικό αμαξίδιο, πατερίτσες, ηλεκτρικό στρώμα κ.α) σε δημότες.
  8. Διάθεση φαρμάκων από το Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Λοκρών σε δημότες ανασφάλιστους (μόνο με ιατρική συνταγή).