Αταλάντη 23-10-2024

Το ΕΔΔΥΠΠΥ συμμετείχε σε ενημερωτική Ημερίδα της ΟΤΑ ΕΧΡΟ «Καινοτομίες & Βέλτιστες Πρακτικές στην Τοπική Αυτοδιοίκηση»

Γ. Πατούλης: «Το ΕΔΔΥΠΠΥ πρωτοπορεί και χαράσσει στρατηγική για την πρόληψη και ενημέρωση του πληθυσμού σχετικά με τη αναγκαιότητα της Αντιμυλλέριου Ορμόνης (AMH), καθώς αποτελεί έναν σημαντικό δείκτη γονιμότητας».

Το  Ελληνικό  Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων του ΠΟΥ συμμετείχε, την Τρίτη 22  Οκτωβρίου, με στρογγυλό τραπέζι με θέμα «η Παρουσίαση του Πιλοτικού Προγράμματος του ΕΔΔΥΠΠΥ  «Πρόληψη – Διασφάλιση Γονιμότητας – ΑΜΗ (Αντιμυλλεριος Ορμόνη), ένας Αξιόπιστος Δείκτης Γονιμότητας»,  στην ενημερωτική Ημερίδα της ΟΤΑ ΕΧΡΟ «Καινοτομίες & Βέλτιστες Πρακτικές στην Τοπική Αυτοδιοίκηση» που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο King George

Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων του ΠΟΥ (ΕΔΔΥΠΠΥ) είναι το Δίκτυο στην Ελλάδα που δραστηριοποιείται στον τομέα της πρόληψης και της προαγωγής της υγείας των δημοτών και αποτελεί το Δίκτυο της χώρας μας που είναι μέλος του Δικτύου των Εθνικών Δικτύων του Π.Ο.Υ.

Σκοπός του Δικτύου, είναι τα Προγράμματα ενημέρωσης αλλά και προσυμπτωματικού ελέγχου (screening) που διενεργούνται σε πολλές περιοχές της χώρας μας, να έχουν βιωσιμότητα και να παρουσιάζουν  μετρήσιμα αποτελέσματα, σύμφωνα και με τις κατευθύνσεις του Π.Ο.Υ.

Στο Πλαίσιο αυτό το ΕΔΔΥΠΠΥ πρωτοπορεί και χαράσσει στρατηγική για την πρόληψη και ενημέρωση του πληθυσμού σχετικά με τη αναγκαιότητα της Αντιμυλλέριου Ορμόνης (AMH). Συγκεκριμένα μέσα από τα ΚΕΠ Υγείας ξεκινάει πιλοτικά δράση ευαισθητοποίησης του πληθυσμού για την σημαντικότητα στην προληπτική μέτρηση του δείκτη γονιμότητας.

Η Δράση ξεκίνησε πιλοτικά από τους Δήμους Κηφισιάς, Αγίας Παρασκευής, Ηρακλείου Αττικής, Λοκρών και Μάνδρας- Ειδυλλίας. Το Σάββατο 15 Ιουνίου 2024, πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση στο Δήμο Κηφισιάς παρουσία του Δημάρχου κ. Βασίλη Ξυπολυτά, ενώ αντίστοιχα δράσεις  πραγματοποιήθηκαν στις 18 Σεπτεμβρίου στο Δήμο Μάνδρας- Ειδυλλίας παρουσία του Δημάρχου κ.  Αρμόδιου Δρίκου, στις 19 Σεπτεμβρίου στο Δήμο Ηρακλείου Αττικής παρουσία του Δημάρχου κ. Νίκου Μπάμπαλου, και στις 23 Σεπτεμβρίου στο Δήμο Αγίας Παρασκευής παρουσία του Δημάρχου κ. Ιωάννη Μυλωνάκη. Ενώ αντίστοιχη δράση θα προγραμματιστεί στο Δήμο Λοκρών παρουσία του Δημάρχου κ. Αθανάσιου Ζεκεντέ.

Η μέτρηση της Αντιμυλλέριου Ορμόνης (AMH) αποτελεί έναν σημαντικό δείκτη γονιμότητας, καθώς παρέχει πληροφορίες για την ποσότητα των ωαρίων που διαθέτει μια γυναίκα τη δεδομένη χρονική στιγμή. Με άλλα λόγια, η AMH αποκαλύπτει την ωοθηκική εφεδρεία της γυναίκας. Κατά την αναπαραγωγική ηλικία, τα επίπεδα της αντιμυλλέριου ορμόνης είναι αυξημένα και μειώνονται καθώς η γυναίκα πλησιάζει στην εμμηνόπαυση.

Το στρογγυλό τραπέζι της ημερίδας άνοιξε ο Πρόεδρος του ΕΔΔΥΠΠΥ και του ΙΣΑ κ. Γιώργος Πατούλης ο οποίος στο πλαίσιο της ομιλίας του δεσμεύτηκε ότι «το ΕΔΔΥΠΠΥ μέσα από το νέο πρόγραμμα θα αναλάβει την πλήρη ενημέρωση των δημοτών σχετικά με την αναγκαιότητα της ΑΜΗ, ώστε τα ζευγάρια αλλά κυρίως οι νέες γυναίκες, να καταλάβουν πόσο σημαντική είναι η διενέργεια αυτής της εξέτασης.»

Ανάμεσα στους ομιλητές ήταν ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αττικής  κ. Νίκος Μπάμπαλος, ο Δήμαρχος Λοκρών κ. Αθανάσιος Ζεκεντέ, και ο Δήμαρχος Μάνδρας- Ειδυλλίας κ.  Αρμόδιος Δρίκος.