Αταλάντη, 24 Ιουλίου 2020

Υλοποίηση προγραμμάτων κατάρτισης νέων αγροτών

Ο ΕΛΓΟ – ΔΗΜΗΤΡΑ και το Κέντρο «ΔΗΜΗΤΡΑ» Βαρδατών σε συνεργασία με το Δήμο Λοκρών ξεκίνησε τον Ιούλιο του 2020 την υλοποίηση τριών (3) Προγραμμάτων Κατάρτισης διάρκειας 150 ωρών στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης της Ελλάδας 2014-2020, Μέτρο 01: Δράσεις Μετάδοσης Γνώσεων και Ενημέρωσης, Δράση: 1.1.1: «Δράσεις Κατάρτισης και Ανάπτυξης Δεξιοτήτων για Νέους Γεωργούς και Μικρές Γεωργικές Εκμεταλλεύσεις».

Η χρηματοδότηση των ανωτέρω Προγραμμάτων Κατάρτισης θα γίνει σύμφωνα με την  885/31.01.2019 Απόφαση Ένταξης Πράξης του Γενικού Γραμματέα Αγροτικής Πολιτικής & Διαχείρισης Κοινοτικών Πόρων (ΑΔΑ: Ψ1644653ΠΓ-212), με Κωδικό ΟΠΣΑΑ : 0011479659

Η υλοποίηση των δράσεων κατάρτισης απευθύνεται στους δικαιούχους της 1ης Προκήρυξης του Υπομέτρου 6.1 «Εγκατάσταση Νέων Γεωργών» του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) της Ελλάδας 2014 – 2020, έτους 2016 και για τις Περιφέρειες Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Αττικής, Δυτικής Ελλάδας, Ηπείρου, Θεσσαλίας, Ιονίων Νήσων, Κεντρικής Μακεδονίας, Κρήτης, Νοτίου Αιγαίου, Στερεάς Ελλάδας και για τους δικαιούχους της 2ης Προκήρυξης του Υπομέτρου 6.1 «Εγκατάσταση Νέων Γεωργών» του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) της Ελλάδας 2014 – 2020, έτους 2018 και για τις Περιφέρειες Αττικής, Ηπείρου, Ιονίων Νήσων, Νοτίου Αιγαίου και Στερεάς Ελλάδας, στο Μέτρο 01 «Δράσεις μετάδοσης Γνώσεων και Ενημέρωσης» του ΠΑΑ 2014-2020.

Ο Δήμος Λοκρών προκειμένου να εξυπηρετηθούν καλύτερα οι νέοι αγρότες του Δήμου στην παρακολούθηση των τριών προγραμμάτων κατάρτισης Φυτικής Παραγωγής και για να αποφευχθεί η μετακίνησή τους στην έδρα του Κέντρου που είναι στις Βαρδάτες (Λαμία), παραχώρησε τρείς αίθουσες στην έδρα του Δήμου στην Αταλάντη. Το πρώτο πρόγραμμα ξεκίνησε στις 16.07.2020 στο ΕΠΑΛ Αταλάντης, το δεύτερο πρόγραμμα ξεκίνησε στις 20.07.2020 στο Κωνσταντίνειο Πνευματικό Κέντρο και το τρίτο πρόγραμμα κατάρτισης ξεκίνησε σήμερα στο Δημαρχείο Αταλάντης. Τα προγράμματα παρακολουθούν συνολικά 71 Νέοι Αγρότες της 1ης πρόσκλησης του Δήμου Λοκρών.

O Γενικός Γραμματέας Αγροτικής, Πολιτικής και Διαχείρισης Κοινοτικών Πόρων του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κος Κωνσταντίνος Μπαγινέτας, ο Διευθυντής του Γραφείου του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κος Θεοδόσης Αθανασάς και ο Δήμαρχος Λοκρών κος Αθανάσιος Ζεκεντές επισκέφτηκαν τους εκπαιδευόμενους, τους καλωσόρισαν και τους μίλησαν για τις τρέχουσες εξελίξεις στον αγροτικό τομέα, τις προοπτικές της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής και της επόμενης προγραμματικής περιόδου. Τέλος, τους ευχήθηκαν καλή επιτυχία στην παρακολούθηση του σεμιναρίου.