Αταλάντη, 11.04.2020

Ζωντανή Μετάδοση των Ιερών Ακολουθιών της Μεγάλης Εβδομάδας από το Δήμο Λοκρών

Η Μεγάλη Εβδομάδα και το Πάσχα αποτελούν ξεχωριστή θρησκευτική γιορτή για όλους τους Έλληνες. Ειδικά στην περιοχή μας τα έθιμα και οι παραδόσεις των ημερών αυτών είναι έντονα. Το Ρουμελιώτικο Πάσχα είναι μοναδικό και προσελκύει χιλιάδες εκδρομείς κάθε χρόνο. Φέτος λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού και των μέτρων προστασίας οι εκκλησίες μας θα λειτουργήσουν χωρίς τους πιστούς.

Με σεβασμό στην ανάγκη συμμετοχής των πιστών στις Ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας ο Δήμος Λοκρών, σε συνεργασία με τον Ιερό Ναό Αγίων Θεοδώρων Αταλάντης, θα τις αναμεταδίδει απευθείας (τηλεοπτική μετάδοση μέσω διαδικτύου στο You Tube), ώστε να τις παρακολουθήσουμε από το σπίτι μας.
Μένω στο σπίτι και είμαι σίγουρος ότι ο Χριστός θα έλθει στο σπιτικό μου και θα το μεταμορφώσει σε «οίκο Θεού». Μέσα σε αυτό τον «οίκο» θα κάνω Μεγάλη εβδομάδα και Πάσχα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των μεταδόσεων έχει ως εξής:

Μεγάλη Δευτέρα 13 Απριλίου: Ακολουθία του Νυμφίου.

Μεγάλη Τρίτη 14 Απριλίου: Ακολουθία του Νυμφίου

Μεγάλη Τετάρτη 15 Απριλίου: Ακολουθία του Νιπτήρος

Μεγάλη Πέμπτη 16 Απριλίου: Ακολουθία των Αγίων Παθών
Έναρξη Λειτουργίας: 19:00

Μεγάλη Παρασκευή 17 Απριλίου (πρωί): Ακολουθία Μεγάλων Ωρών & Αποκαθηλώσεως
Έναρξη Λειτουργίας: 08:00

Μεγάλη Παρασκευή 17 Απριλίου (απόγευμα): Ακολουθία του Ιερού Επιταφίου

Μεγάλο Σάββατο 18 Απριλίου: Εσπερινός του Μεγάλου Σαββάτου
Έναρξη Λειτουργίας: 23:00

Για να παρακολουθήσετε σε απευθείας μετάδοση τις Ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας από τον Ιερό Ναό των Αγίων Θεοδώρων Αταλάντης, παρακαλούμε πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο (ενημερωμένο link).