ΝΟΜΟΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

ΤΕΛΕΤΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ

Την 6η Ιανουαρίου 2022, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:30 π.μ. θα γίνει στο κέντρο του λιμανιού της Σκάλας Αταλάντης η τελετή κατάδυσης του Τιμίου Σταυρού.

Στην τελετή προσκαλούνται να παραστούν:

• Ο Αρχιερατικός Επίτροπος και όλο το Ιερατείο της πόλης.
  • Οι Βουλευτές του Νομού Φθιώτιδας.
  • Ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας.
  • Οι Αντιπεριφερειάρχες Στερεάς Ελλάδας.
  • Οι Αντιδήμαρχοι Δήμου Λοκρών.
  • Η Πρόεδρος και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου.
  • Ο Πρόεδρος και οι Σύμβουλοι της Κοινότητας Αταλάντης.
  • Οι Πρόεδροι και οι Σύμβουλοι των Κοινοτήτων: Εξάρχου, Καλαποδίου, Κυρτώνης, Μεγαπλατάνου και Τραγάνας.
  • Ο Εκπρόσωπος της Κοινότητας Κυπαρισσίου.
  • Ο Διοικητής Ε.Σ.Δ.Ε.
  • Ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Λοκρών.
  • Ο Διοικητής του Α΄ Τμήματος Αυτοκινητοδρόμων ΠΑΘΕ Φθιώτιδας.
  • Ο Διοικητής του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Αταλάντης.
  • Η Διοικήτρια του Λιμενικού Τμήματος Σκάλας Αταλάντης.
  • Ο Ειρηνοδίκης, οι Διευθυντές και οι Προϊστάμενοι Δημόσιων Υπηρεσιών.
  • Οι Πρόεδροι και τα μέλη των Δ.Σ. των Σωματείων και Συλλόγων της Δημοτικής Ενότητας Αταλάντης.
  • Οι Διευθυντές των Σχολείων.
  • Όλοι οι πολίτες.

*   Προσέλευση επισήμων και καλεσμένων ώρα 11:15 π.μ.

*   Έναρξη τελετής 11:30 π.μ.

Παρακαλούνται να ρυθμίσουν:

-    Την τελετή, η Διοικητική Υπηρεσία του Δήμου.

-    Την Ιεροτελεστία, ο Αρχιερατικός Επίτροπος.

-    Την τάξη, το Αστυνομικό Τμήμα Λοκρών και το Λιμενικό Τμήμα Σκάλας Αταλάντης.

Το Πρόγραμμα επέχει θέση πρόσκλησης.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΛΟΚΡΩΝ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Λ. ΖΕΚΕΝΤΕΣ

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 81558/29-12-2021 (ΦΕΚ Β ́ 6290) ΚΥΑ με θέμα «Έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας, για το διάστημα από την Πέμπτη, 30 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 06:00 έως και τη Δευτέρα, 17 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 06:00.» είναι υποχρεωτική η χρήση της μάσκας σε όλους τους εξωτερικούς χώρους όπου παρατηρείται συνωστισμός, καθώς και η τήρηση των αποστάσεων.