ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΥΠΕΝ ΤΟΠΙΚΟΥ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ (Τ.Π.Σ.) ΔΗΜΟΥ ΛΟΚΡΩΝ (ΔΕ ΔΑΦΝΟΥΣΙΩΝ, ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ, ΜΑΛΕΣΙΝΗΣ, ΟΠΟΥΝΤΙΩΝ)

Σας ενημερώνουμε ότι έχει υπογραφεί η με αρ. πρωτ. 34991/12-09-2024 (ΑΔΑΜ: 24SYMV015421535) Σύμβαση μεταξύ του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος και της Εταιρείας «Π. ΔΕΛΗΚΟΥΡΑΣ-Δ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο.Ε.» για την εκπόνηση μελέτης του Τοπικού Πολεοδομικού Σχεδίου του Δήμου Λοκρών του Προγράμματος Πολεοδομικής Μεταρρύθμισης «Κωνσταντίνος Δοξιάδης», που έχει ως αντικείμενο τον πολεοδομικό σχεδιασμό πρώτου επιπέδου στο σύνολο της έκτασης του Δήμου.

Στο πλαίσιο αυτό, λειτουργεί Πλατφόρμα Συμμετοχής (ΠΛαΣ) του ΥΠΕΝ (https://polsxedia.ypen.gov.gr/), μέσω της οποίας το κοινό μπορεί να υποβάλει τις παρατηρήσεις του, τις ιδέες και τις προτάσεις του, αλλά και τα προβλήματα και τις προκλήσεις που μπορούν να αντιμετωπιστούν μέσω των εκπονούμενων ΤΠΣ-ΕΠΣ, από τις πρώτες ημέρες έναρξης της μελέτης, αλλά και σχόλια κατά τη δημοσιοποίηση των Εναλλακτικών Σεναρίων Χωρικής Ανάπτυξης της μελέτης. Επισημαίνεται ότι υπάρχει σχετικό πληροφοριακό υλικό στην ανωτέρω ιστοσελίδα του ΥΠΕΝ, με οδηγίες για τη συμμετοχή στη διαδικασία, μέσω της εγγραφής και της υποβολής σχολίων.

Με την παρούσα καλούνται οι πολίτες, φορείς και λοιπές οργανώσεις (π.χ. περιβαλλοντικές κλπ) που δραστηριοποιούνται στο Δήμο Λοκρών, όπως ενημερωθούν για τη λειτουργία της πλατφόρμας, ώστε να εξασφαλιστεί η συμμετοχικότητα που επιβάλλουν οι κείμενες διατάξεις και ο δημοκρατικός διάλογος.